Maďarská vláda sa rázne postavila na stranu domácej energetickej firmy MOL, ktorá čelí skupovaniu akcií a ponukám na fúziu zo strany rakúskeho OMV. MOL je okrem iných aj vlastníkom slovenského Slovnaftu.
Maďarský kabinet podľa agentúry MTI uložil ministerstvu spravodlivosti vypracovať nový zákon na ochranu maďarských strategických podnikov a odvetví. V súlade s pravidlami Európskej únie by mal zabrániť tomu, aby firmy riadené priamo či nepriamo inými štátmi mohli nad strategickými domácimi firmami získať kontrolu.
Budapeštianska vláda pripravuje zákon na ochranu strategických podnikov už dlhšie, novým prvkom by v ňom malo byť práve štátne vlastníctvo zahraničnej firmy ako prekážka jej nákupov v Maďarsku.
Vláda odôvodňuje ochranu MOL–u pred OMV hlavne tým, že OMV je v podstate štátnou firmou, štát vlastní takmer tretinu jej akcií. Ovládnutím MOL–u by tak nad firmou, ktorá má podľa maďarskej vlády význam aj z hľadiska národnej bezpečnosti, získal kontrolu cudzí štát.
Maďarská vláda dnes v MOL–e nemá žiadny majetkový podiel, na základe pravidiel únie sa musela vzdať aj zlatej akcie. Zostala jej však takzvaná akcia B, ktorá je nepredajná, vláde však zaisťuje v niektorých prípadoch právo veta.
OMV zvýšil v júni svoj podiel v MOL–e z 10 takmer na 19 percent a navrhol maďarskej firme fúziu. Špekuluje, že OMV chce ovládnutím MOL–u vytvoriť stredoeurópsku firmu, ktorá by bola dosť silná na to, aby odolala tlaku ruských energetických spoločností.
MOL reagoval na krok OMV tým, že začal vykupovať vlastné akcie. Keďže ich môže podľa zákona vlastniť maximálne desať percent, obchádza obmedzenie tým, že akcie zapožičiava spriateleným firmám.
Viac ako deväť percent akcií MOL–u tak dnes vlastní OTP Bank, ktorej šéf a najvplyvnejší maďarský podnikateľ Sándor Csányi je členom predstavenstva MOL–u. Desať percent akcií prevzala dcéra štátnej Maďarskej rozvojovej banky (MFB). Podľa Financial Times tak dnes už MOL priamo či nepriamo kontroluje viac ako 40 percent vlastných akcií, spotreboval však na to skoro všetko zo svojej hotovosti 1,5 miliardy dolárov.
Prípadná fúzia MOL–u s OMV naráža aj na odpor maďarského úradu na ochranu hospodárskej súťaže. Vedúci jeho kancelárie Barna Szemán týždenníku HVG povedal, že by takáto fúzia vytvorila regionálny monopol odporujúci pravidlám únie. Spojené firmy by sa museli zbaviť aspoň niektorých svojich akvizícií, napríklad práve rafinérie Slovnaft, ktorú dnes vlastní MOL.
Ruská stopa v MOL
Ruské energetické firmy oslovené maďarským týždenníkom HVG popierajú, že by stáli za výkupom akcií MOL–u, tak ako sa špekuluje. Gazprom hovorí, že nepripravuje ďalšie nákupy firiem v Maďarsku. S E.Onom však rokujú o dohode, podľa ktorej by vymenili vlastníctvo jedného sibírskeho náleziska za podiel na maďarských plynárenských distribučkách.
Účasť na vykupovaní MOL–u odmietol aj Lukoil. Táto firma sa pritom o získanie podielu v MOL–e zaujímala už vlani. Od svojho zámeru odstúpila hlavne pre odpor maďarských úradov. Podľa neoficiálnej informácie ruského denníka RBK Daily Lukoil už vlastní šesť percent MOL–u prostredníctvom amerických penzijných fondov.
Posledné slová z rozhovoru šéfa MOL–u Zsolta Hernádiho pre Népszabadság však predsa len vzbudili pozornosť aj v Rusku. Na otázku, či vidí šancu na fúziu s inými firmami z regiónu, Hernádi odpovedá, že dokáže vymenovať aspoň desať firiem, s ktorými by bolo partnerstvo rozumnejšie ako s OMV. „Môže to byť napríklad ruský Lukoil, alebo Rosneft, či iné ruské ťažobné firmy. S nimi je aspoň predstaviteľné, že by sa naše prostriedky doplňovali a vyplynuli by z toho vzájomné výhody,“ tvrdí.
Na Hernádiho vyhlásenia reagoval Rosneft vysvetlením, že o partnerstve s MOL–om neuvažuje, Lukoil by bol ochotný takú ponuku zvážiť.
Podľa oslovených ruských energetických odborníkov však Hernádiho slová netreba brať príliš vážne. Považujú ich za PR vojnu s OMV.
Zmenu v doteraz chladnom postoji voči ruským investorom vo východnej Európe nepredpokladá ani analytik Valerij Nesterov z investičnej spoločnosti Troika Dialog. Nevylučuje, že Rusov súperenie MOL–u a OMV teší. Tvrdí, že MOL bude musieť pre ďalší nákup vlastných akcií predať niečo iné. Napríklad štvrtinový podiel v chorvátskej ropnej firme INA. A o ňu má záujem aj Rosneft.
(pm)