Málokde v Európe je teplejšie ako u nás

BRATISLAVA. Teplo v slovenských mestách včera opäť dosahovalo rekordné hodnoty. Teploty sa takmer vyšplhali na absolútny rekord z roku 1950, keď bolo v Komárne 39,8 stupňa Celzia.

Vysychajúce jazero pri Zvolene pripomína zábery, ktoré poznáme z Afriky.Vysychajúce jazero pri Zvolene pripomína zábery, ktoré poznáme z Afriky. (Zdroj: SITA)

Najbližšie sa k tejto hranici priblížilo Hurbanovo a Dudince, kde bolo znova najteplejšie. Na teplomere sa objavilo 39 stupňov Celzia.

Vďaka týmto rekordom patríme v súčasnosti medzi najteplejšie krajiny Európy. Podobné teplá trápia aj okolité štáty.

V Budapešti včera zaznamenali najvyššiu doteraz nameranú teplotu 39,9 stupňa. Ešte viac, 40,4 stupňa namerali v Kiskunmajse juhovýchodne od hlavného mesta, čo je najvyššia nameraná teplota na daný deň. Stále však nepadol historický rekord pre celé Maďarsko, ktorý pochádza z augusta 2000 – 41,7 stupňa Celzia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odborníkov je pravdepodobné, že ho do konca týždňa tiež prekonajú. V celej krajine platí najvyšší tretí stupeň teplotného poplachu.

V Rakúsku hovoria ľudia o teple ako v saune alebo na Sahare. Teploty okolo 38 stupňov Celzia majú byť ešte vyššie.

Rekord padol vo Viedni, kde namerali 37,8 stupňa Celzia, čo je najviac za posledné štyri roky.

Včera prekonali svoje rekordy viaceré slovenské mestá. Pôvodný rekord spred 24 rokov posunuli Bratislava, Nitra, Piešťany, Poprad, Sliač, Žilina aj Lučenec. Meteorológovia v nich namerali 37,6 stupňa Celzia, čo je o štyri stupne viac ako v roku 1983.

Absolútnu hranicu by mohlo počasie dosiahnuť v piatok.

Dagmar Krištofová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu hovorí, že vtedy súčasné horúčavy vyvrcholia.

SkryťVypnúť reklamu

Predpoveď na víkend je preto povzbudzujúcejšia. Mali by sme sa vrátiť z úmorných horúčav do „normálneho“ leta s teplotami od 32 do 36 stupňov.

Teploty pod 30 stupňov vraj budú až v utorok alebo v stredu, keď by mal prísť chladnejší front. Krištofová predpokladá teploty medzi 24 a 29 stupňov.

Na uliciach je výrazne viac ako 36 stupňov

Teploty vzduchu namerané meteorológmi nezodpovedajú vždy teplotám, ktoré na ľudí pôsobia v rozpálených mestách. Na uliciach bez tieňa môže byť večer aj o desať stupňov viac.

Teploty v mes­tách sú vyššie ako teploty, ktoré namerajú meteorológovia. Oficiálna teplota sa meria vždy v tieni.

Nemeria sa na slnku a na teplomer tiež nesálajú rozpálené steny či chodníky. „Takéto merania nerobíme, lebo nie sú presné,“ povedal Jozef Csaplár z hydrometeorologického ústavu.

SkryťVypnúť reklamu

Spoľahlivé sú len búdky

Meteorológovia pracujú s údajmi z meteorologických búdok. Csaplár hovorí, že sú rovnaké všade vo svete. Výnimkou sú zrejme niektoré tropické oblasti.

Búdky majú presne predpísanú konštrukciu, sú natrené na bielo a musia byť umiestnené dva metre nad zemou. V okolí najmenej 20 metrov nemajú stáť nijaké budovy, aby namerané teploty neovplyvňovali.

Teplota na slnku neexistuje

Údaje z búdok zodpovedajú teplotám v tieni, tvrdí meteorológ a klimatológ z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK Milan Lapin.

„Teplota na slnku neexistuje, lebo závisí aj od farby a kvality materiálu, ktorý slnečné žiarenie ožaruje.“

V mestách ovplyvňujú teplotu asfaltové chodníky a cesty, ktoré sa môžu rozpáliť až na 60 stupňov, teplo sálajú aj budovy. Čím sú tmavšie, odrážajú viac tepla. „Aj preto boli ľudia v Stredomorí takí múdri, že už v minulosti si všetky budovy natierali na bielo,“ povedal Lapin.

SkryťVypnúť reklamu

Nielen biele budovy, ale aj čo najviac zelene by ľuďom v mestách pomohlo lepšie prežiť horúčavy. Zelené plochy nesálajú toľko tepla ako betón, ktorým sú ľudia v mestách obklopení.

Najhoršie je to po západe

Cez deň ukazujú niektoré teplomery na budovách o šesť až osem stupňov viac, ako namerajú meteorológovia, tieto údaje však podľa Lapina nie sú presné. Skutočný rozdiel môže byť tri až päť stupňov. Pripúšťa, že omnoho väčší je po západe slnka. Vtedy je v mestách aj o vyše desať stupňov viac, ako namerá ústav. Asfaltové cesty totiž ešte stále sálajú teplo, hoci slnko už nesvieti. V tom je výhoda života na vidieku.

Horúčavy ešte prídu

Príchod horúčav dokážu meteorológovia predpovedať dva týždne dopredu. Lapin hovorí, že na štyri až päť dní sa dajú celkom presne povedať aj teploty. Predpokladá, že horúčavy si ešte toto leto užijeme.

SkryťVypnúť reklamu

Očakáva ešte dve vlny, ktoré možno nedosiahnu rekordné teploty, ale môžu dosiahnuť 35 stupňov. „Je malá zásoba studeného vzduchu v polárnych oblastiach, takže ani nemá veľmi odkiaľ prísť.“ Vnútrozemie Ázie a Sahara sú zasa ohriate viac, ako bývali, preto do polovice septembra zrejme ešte prídu horúčavy.

Chceme siestu?

Viaceré úrady počas súčasných horúčav vyšli v ústrety svojim zamestnancom a upravili im pracovný čas.

Skôr môžu prichádzať do práce napríklad úradníci košického magistrátu, Trnavského samosprávneho kraja, či trenčianskeho mestského úradu. Takýchto úradov postupne pribúda a situáciu riešia podobne každý rok. Ich zamestnanci začínajú o šiestej a končia už o dvanástej, prípadne niekde pracujú do druhej.

Siesta u nás asi nebude

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ však ani jeden úrad nerozhodol o tom, že si zoberie príklad zo Stredomoria, kde majú ľudia na obed siestu. Pre Španielsko, Grécko či Taliansko je bežné, že sa tam cez obed pár hodín nepracuje.

„O niečom podobnom sme vôbec neuvažovali,“ povedal hovorca Trenčína Tibor Hlobeň. Hovorí, že skôr sa úrad snaží zabezpečiť do všetkých kancelárií klimatizáciu.

Kto by chcel pracovať dlhšie?

Psychológovia sa zhodujú, že v lete podávajú ľudia horšie pracovné výkony. Uvažovať o sieste v našich zemepisných šírkach sa im však zdá nereálne. „Niektorí určite zareagujú nadšene, že chcú cez obed veget. Ale pracovať potom dlhšie, to by sa im už nepáčilo. Rozvrátilo by to náš systém života,“ povedal psychológ z pražskej Univerzity Karlovej Jiří Šípek.

SkryťVypnúť reklamu

Aj obyvatelia Stredomoria sa teplu prispôsobovali stovky rokov. „Už to majú v sebe, ako jednu zo svojich charakteristík.“ Šípek však upozorňuje, že s každoročne pribúdajúcimi tropickými dňami si aj obyvatelia strednej Európy budú musieť nájsť spôsob, ako si na teplo zvyknúť.

(vev)

Rekordné počty tropických dní

Tropický deň je nad 30 stupňov

1997 19 Želiezovce, Holíč
1998 32 Hurbanovo
1999 19 Somotor
2000 41 Želiezovce
2001 33 Hurbanovo
2002 41 Somotor
2003 63 Želiezovce
2004 19 Hurbanovo
2005 19 Hurbanovo
2006 36 Želiezovce

Údaje sú za posledných 10 rokov.

Aj rok 2003 bol na teplo výnimočný

Počet tropických dní vo vybraných mestách

63 Želiezovce
61 Hurbanovo
53 Dudince
46 Rimavská Sobota
45 Bratislava - Koliba
35 Prievidza
26 Brezno
15 Prešov
8 Liptovský Hrádok
3 Poprad
1 Oravská Lesná
1 Liesek
1 Telgár

Zdroj SHMÚ

Stĺpček Romana Pataja
Teplo

Komu počas dovolenky v trópoch pri pohľade na teplomer, ktorý ukazoval 40 stupňov v tieni, napadlo - toto keby zažili naši doma - môže byť spokojný. Práve to zažívajú. Hurbanovo hlási len o stupeň menej. Znamená to, že toľko spomínané globálne otepľovanie dorazilo aj k nám na Slovensko?

SkryťVypnúť reklamu

Jednoznačné áno by bolo príliš odvážnym tvrdením. Bolo už aj teplejšie a teplotné výkyvy tu boli aj budú. Stačí si spomenúť na tvrdú zimu spred roka. Na otepľovanie vtedy pomyslel len málokto a vláda odškodňovala postihnuté obce. Paradoxne, tento rok chceli podaktorí vtipkári odškodňovať vlekárov, lebo bolo málo snehu.

Rovnako odvážnym tvrdením by však bolo aj jednoznačné nie. To, že je počasie iné, cítia mnohí. Nemusíme byť meteorológovia, aby sme predvídali, že súčasnú vlnu horúčav vystriedajú extrémne silné búrky a možno aj miestne záplavy. Čosi sa mení. Môže za to človek? Vedci z Medzivládneho panelu OSN pre klimatickú zmenu tvrdia, že áno. Uveríme im? Tak či onak, nesprávne rozhodnutie bude mať nedozerné následky.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu