Mobilné lôžka, matrace, spacie vrecia, polnočný snack a unavení senátori. Tak vyzeral v noci na včera americký Senát. Republikáni totiž blokovali hlasovanie (vyhlásili filibuster) o stiahnutí amerických vojsk z Iraku, na čo demokrati odpovedali svojsky: ak chcete obštrukciu, my vás necháme zasadať celú noc.
Na výsledku sa síce nič nezmení, ale strana kontrolujúca Kongres tak chcela verejnosti dokázať, že im na zlej situácii v Iraku naozaj záleží.
Návrh senátorov Carla Levina a Jacka Reeda o stiahnutí vojsk mal však minimálnu šancu na schválenie. Demokrati síce majú v Senáte tesnú väčšinu a možno by aj dodatok vďaka pár republikánom o stiahnutí prešiel, no potrebovali 60 hlasov na ukončenie debaty. A tie nemali. Jeho cieľom je stiahnutie sa z Iraku do apríla budúceho roku.
Ospalí senátori
O štvrtej ráno otvorili v Senáte miestnosť „poslednej záchrany“. Urobili to skôr, ako by podaktorí senátori náhodou zaspali priamo v hale Kapitolu.
V izbe Lyndona Johnsona čakalo na spánkuchtivých deväť matracov. Podľa reportéra Washington Post čistá a starobylá miestnosť skôr pripomínala vojenské kasárne.
Vyššie postavení zákonodarcovia majú privilégium zdriemnuť si vo svojich odľahlejších kanceláriách. Senátor Dick Durbin poslal stážistov, aby nakúpili zubnú pastu, kefky a dezodoranty. A zatiaľ čo senátori diskutovali a medzi prezenčnými hlasovaniami sa snažili aspoň na chvíľku si pospať alebo zjesť studenú pizzu, pred Kapitolom kempovala hŕstka demonštrantov.
Prítomní musia byť všetci
Nočné zasadania môžu pritom mať tri základné dôvody – ukončenie obštrukcie (filibuster), neodkladná práca alebo upútanie pozornosti. Teraz išlo o kombináciu všetkých troch.
„Dodatok bude vyzerať rovnako zle o tretej ráno, ako o tretej poobede. Nič nevyriešia, je to iba divadlo pre verejnosť,“ rozprával republikán Jon Kyl.
Demokrati nechali v noci senátorov, aby sa prezentovali a tým ich prinútili zúčastniť sa na rokovaní. Bez povolenia vedenia Senátu tomu nemôže uniknúť nik, pokiaľ na to nemá naozaj závažný dôvod.
Nakoniec sa však líder senátnych demokratov Harry Reid dal obmäkčiť.
„Harry, srdiečko, ďalšie hlasovanie o pol šiestej či šiestej?“ prosila ho o polnoci jeho stranícka kolegyňa Barbara Boxerová. Hlasovanie sa tak presunulo z tretej rána na piatu a senátori si mohli o dve hodiny viac pospať .
Hoci sa republikáni na naťahovaciu taktiku sťažujú, rovnako sa v minulosti aj oni pomstili demokratom.
Po bezsennej noci prišlo vytriezvenie. Aj keby demokrati presadili dodatok, nič by to okrem silného signálu voličom neznamenalo. Americký prezident George Bush už raz takýto návrh vetoval a urobil by to znovu. Svoju vlastnú stratégiu voči Iraku, kde stále prehráva boj s radikálmi, meniť nechce. Minimálne do septembra.
Filibuster
Filibuster, teda obštrukcia v Senáte, sa počas histórie zmenila. Kedysi museli senátori danej strany hodiny a hodiny rozprávať o hlúpostiach (napríklad čítať kuchársku knihu), aby zablokovali rokovanie. Dnes stačí ak strana jednoducho vyhlási: chceme filibuster.
Na ukončenie debaty sa potom musí nazbierať 60 hlasov. Teraz to právo využili republikáni. Demokrati sa im za to pomstili a nechali ich zasadať celú noc.