BRATISLAVA. Hniezdo záchrany, ktoré dnes otvoria v Dolnom Kubíne, je dvanáste na Slovensku. Občianske združenie Šanca pre nechcených v auguste otvorí ešte jedno v Spišskej Novej Vsi. Potom sa chce zamerať na vznik azylových domov pre matky s deťmi.
„Hniezda záchrany sú krízové riešenie. Pracujeme na ideálnom riešení, chceme zriadiť azylové domy, kde môžu zostať matky s deťmi tak dlho, kým nevyriešia svoju situáciu,“ hovorí šéfka združenia Anna Ghannamová.
Prvý dom by mal vzniknúť koncom roka v Bratislave.
Deti odmieta najmä rodina
Hniezda záchrany fungujú už viac ako dva roky, matky do nich odložili 13 detí. „Desať detí je už u adoptívnych rodičov, tri sa vrátili k biologickým matkám, ktoré sa k ním prihlásili počas šesťtýždňovej lehoty, po ktorej začína byť dieťa právne voľné na adopciu,“ povedala Ghannamová.
Dve matky, ktoré sa k svojim deťom prihlásili, boli slobodné matky, ktoré len tesne dosiahli plnoletosť a dieťa do hniezda odniesli preto, lebo ich odsúdila rodina.
„Rodina ich odmietla prichýliť, ak si dieťa nechajú. Ženy s deťmi neprijímajú ani azylové domy, preto tieto matky využili hniezdo záchrany, kým si vyriešili situáciu.“
Mladá matka zo Žiliny nechala pri dieťati pre istotu aj kópiu rodného listu, ohlásila sa, keď sa jej podarilo spojiť so vzdialenou rodinou na Morave, ktorá súhlasila, že ju ubytuje. Tretia žena, ktorá sa pre dieťa vrátila, hovorila, že ju nútil vzdať sa ho partner.
„Ženy núti využívať hniezda predovšetkým netolerantnosť prostredia, v ktorom žijú, či už je to rodinné alebo sociálne prostredie,“ hovorí Ghannamová.
Niektoré ženy, ktoré volajú na anonymnú linku združenia a chcú sa porozprávať o rozhodnutí odložiť dieťa, ho zdôvodňujú aj tým, že otcom dieťaťa nie je ich manžel a ony pôrod taja. Iné hovoria o zlej sociálnej situácii.
Ghannamová je presvedčená, že hniezda pomohli znížiť počet mŕtvych pohodených novorodencov.
Policajné štatistiky ukazujú, že počet vrážd novorodencov matkou sa znižuje. V roku 2002 ich bolo päť, rok na to deväť, v roku 2005 jedna a minulý rok dve.
Rodí sa aj utajene
Zákon už dva roky dovoľuje porodiť utajene. Prvé deti sa takto narodili v roku 2005 v nemocnici v Nitre a Košiciach.
Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach sa ročne narodia pri utajenom pôrode asi štyri deti, v Nitre sa takto narodilo päť detí.
„Išlo o veľmi mladé rodičky, študentky od osemnásť do dvadsať rokov. Boli to ženy, ktoré podľa všetkého ešte nevyzreli na úlohu matky, nemajú stabilného partnera alebo vytvorené podmienky na výchovu detí,“ povedal pre košický Korzár o ženách, čo využili utajený pôrod, prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky tejto nemocnice Alexander Ostró.
Dokumentácia matky a dieťaťa sa pri utajenom pôrode vedie oddelene. Šesť týždňov po pôrode zostáva zapečatená dokumentácia matky v nemocnici pre prípad, že by si rozhodnutie rozmyslela. Potom ju nemocnice posielajú ministerstvu zdravotníctva.
Hovorkyňa ministerstva Silvia Balázsiková včera nevedela povedať, koľko detí na Slovensku sa narodilo utajene, pretože zodpovedný zamestnanec je na dovolenke.
Utajeným pôrodom však veľa matiek nedôveruje. Jedno z detí, ktoré matka doniesla do hniezda záchrany, porodila doma a pomáhal jej pritom cez telefón pôrodník Michal Kliment, ktorý mal službu na linke dôvery.
„Tejto žene sme asi trikrát povedali, že jej môžeme ešte vybaviť utajený pôrod, ale ona povedala, že ak jej ho budeme stále ponúkať, viac nezavolá,“ hovorí Ghannamová.
Dieťa, ktoré žena po pôrode odniesla do trnavského hniezda, je už tiež u adoptívnych rodičov. „Ešte potom volala a uisťovala sa, či sme ho určite našli, asi o dva mesiace mi prišiel email s otázku, či už má dieťa nových rodičov.“
Hniezda záchrany
DFN Kramáre Bratislava, FN L. Pasteura v Košiciach, FN v Prešove, Petržalke, Nitre, Trnave, Ban. Bystrici, nemocnice v Žiline, Nov. Zámkoch, Rožňave, Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku.
Ako fungujú: Päť minút po uložení dieťaťa do hniezda dostane signál personál nemocnice.
Nonstop linka: 0905 888 234
Utajené pôrody
V pôrodnici treba odovzdať žiadosť o utajený pôrod. Dieťa dostane rodný list bez údajov o rodičoch. Ženy po utajenom pôrode neležia na novorodeneckom oddelení.
Azylové domy
prichýlia tehotné ženy: dom Sestier Matky Terezy v Petržalke, Áno pre život v Rajeckých Tepliciach.