BRATISLAVA. SNS sa snaží presadiť zákon o ochrane republiky už viac ako 10 rokov. Navrhovala ho aj v roku 1996, keď vládla s HZDS a ZRS.
Koaličný návrh vtedy vznikol ako reakcia na údajné šírenie nepravdivého obrazu o Slovensku v zahraničí, za čo malo hroziť väzenie. Parlament ho prijal, ale vtedajší prezident Michal Kováč mu ho vrátil. Európska únia zase Slovensku poslala protestnú nótu a podobne reagoval aj Washington. Koalícia nakoniec návrh z parlamentu stiahla.
V Československu platili dva zákony na ochranu republiky. Prvý prijal parlament v roku 1923 v reakcii na priame ohrozenie štátu a neskôr ho upravil v obavách z nacizmu a komunizmu. Zakazoval napríklad, aby sa príslušníci dynastie Habsburgovcov zdržiavali v krajine a urýchľoval trestanie porušovania verejného pokoja, poburovania a útokov na verejných činiteľov. Prijali ho po atentáte na ministra Aloisa Rašína.
Podľa druhej verzie z roku 1948 zasa prebiehali za komunizmu politické čistky aj popravy v 50. rokoch.
Zákony na ochranu republiky alebo demokracie platia aj v iných krajinách Európy. Väčšinou sú zamerané proti pravicovým, ale aj ľavicovým extrémistom.
Autor: knm