PEKING. Čína už predbehla Nemecko a stala sa treťou najväčšou svetovou ekonomikou. „Stalo sa to pravdepodobne už pred niekoľkými mesiacmi,“ uviedol hlavný ekonóm Standard Chartered Bank v Šanghaji Stephen Green.
„Vychádzame z toho, že oficiálne údaje týkajúce sa hrubého domáceho produktu sú v porovnaní so skutočnosťou o 10 až 20 percent podhodnotené.“ V skutočnosti teda Čína už dávno predbehla Nemecko a nahradila ho na treťom mieste najväčších svetových hospodárstiev.
Od roku 1999 Čína, ktorej ročný rast ekonomiky dosahuje okolo 10 percent, predbehla Taliansko, Francúzsko a Veľkú Britániu. V súčasnosti sú väčšie ekonomiky iba USA a Japonsko. Čína si často zaratáva menej, ako je pravda. Naposledy to potvrdil čínsky štatistický úrad, keď korigoval mieru rastu ekonomiky za vlaňajšok z 10,7 na 11,1 percenta. Tak rýchlo nerástlo čínske hospodárstvo už 12 rokov. Už na konci roka 2005 musel štatistický úrad korigovať údaje o ekonomike krajiny o 16,8 percenta smerom nahor. Štatistici vtedy podcenili boom v sektore služieb a privátnom sektore.
Teraz vyžaduje nový odhad predovšetkým rast sivých zón v ekonomike, kde sa platí predovšetkým hotovosťou. Jedna čínska štúdia o čiernych príjmoch, ktoré sa nezdaňujú, tvrdí, že občania krajiny zarábajú o 75 percent viac, ako ukazujú oficiálne údaje.