KYJEV. V pondelok sa na západe Ukrajiny neďaleko poľských hraníc vykoľajil vlak s nákladom žltého fosforu.
Z 58 vagónov sa 15 prevrátilo a šesť začalo horieť. Nehoda spôsobila zamorenie rozsiahlej oblasti so 14 dedinami. Asi dvadsať ľudí sa priotrávilo pri následnom požiari vlaku.
Oheň uhasili po niekoľkých hodinách. Jedovatý mrak, ktorý pri požiari žltého fosforu vznikol, však kontaminoval oblasť s rozlohou asi 90 štvorcových kilometrov.
Ako Černobyľ
Z 11–tisíc ľudí, ktorí žijú v zamorenej oblasti, bolo 815 evakuovaných, informovalo ministerstvo pre mimoriadne situácie. Ukrajinský vicepremiér Oleksander Kuzmuk porovnal nehodu s explóziou reaktora černobyľskej jadrovej elektrárne v roku 1986.
„Došlo k pohrome. Po černobyľskej katastrofe sa teraz vyrovnávame s prípadom, ktorý reálne ohrozuje našich ľudí,“ povedal Kuzmuk. Vlak išiel z Kazachstanu do Poľska. Nehoda sa stala len 70 kilometrov od Ľvova, obyvateľom oblasti však podľa úradov nebezpečie nehrozí. Varovali ich však, aby zostávali doma, nepoužívali vodu zo studní, nejedli zeleninu zo svojich záhrád ani nepili mlieko svojich kráv.
Nebezpečný fosfor
Žltý fosfor je vysokohorľavá ajedovatá látka, ktorá sa môže spontánne vznietiť pri kontakte s horúcim vzduchom. Požitie už 50 miligramov spôsobuje vážnu otravu ľudského organizmu. Fosfor sa používa najmä v potravinárskom priemysle pri výrobe antioxidantov a ochucovadiel. V minulosti sa používaj aj ako jed proti potkanom.
Autor: R