14. dalajláma Tenzin Gyatso (na snímke Reuters) je v Nemecku obľúbenejší ako pápež. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si dal spraviť týždenník Der Spiegel pred zajtrajšou dalajlámovou návštevou krajiny. Dalajláma (72) je v Nemecku populárny najmä medzi mladými. Ako svoj vzor ho označilo 44 percent opýtaných, zatiaľ čo pápež Benedikt XVI., rodák z Nemecka, získal len 42 percent všetkých sympatií. Rovnako na otázku, ktoré náboženstvo je najmierumilovnejšie, odpovedala väčšina v prospech budhizmu.
Keď dalajláma nechodí po svete, vstáva o štvrtej ráno. Najprv medituje, potom trénuje na bežiacom páse a nakoniec raňajkuje obilnú kašu, pričom sleduje spravodajstvo BBC. Nečudo, že sa takýto kozmopolitný a vcelku moderný duchovný vodca teší obľube na celom svete.
Predchádzajúci pápež Ján Pavol II. sa mu zaiste v mnohých veciach podobal. Tiež veľa cestoval, zaujímal sa o rôzne kultúry aj iné náboženstvá, vstával rovnako skoro a pravidelne plával. V čom je nová hlava katolíckej cirvi iná? Prečo Benedikt XVI. vo svojej rodnej krajine v súboji s tibetským mníchom ťahá za kratší koniec?
„Benedikt je brilantný mysliteľ, nebojí sa konfliktov a dokáže usmerniť veriacich. Zároveň však ľuďom príliš nedôveruje. Každého hneď vidí ako potenciálneho hriešnika,“ povedal pre Spiegel opát primas benediktínskeho rádu, Notker Wolf. Pápež je jeho blízkym priateľom.
Dalajláma podľa Wolfa stelesňuje lásku, šťastie a toleranciu, zatiaľ čo pápež vo svojej viere vidí oslobodenie a výkupenie zo zla.
Neprekvapuje ho ani, že ľudia považujú budhizmus za mierumilovnejší ako kresťanstvo. „Prehrešky ako inkvizícia či upaľovanie bosoriek sú s kresťanstvom stále spájané, hoci sme ich dávno oľutovali,“ vysvetľuje Wolf. „A katolícka cirkev je inštitúcia. A slovo inštitúcia je v Nemecku automaticky vnímané negatívne.“
Autor: jah