BRATISLAVA. Hoci Okresný aj Krajský súd v Banskej Bystrici uverili výpovedi Mariána Pecka, že ho pracovníci inšpekcie ministerstva vnútra nútili, aby sa priznal, ministerstvo údajný nátlak inšpekcie na policajta nikdy nevyšetrovalo. Denníku SME to potvrdili dvaja vtedajší pracovníci inšpekcie, ktorí vyšetrovali celú kauzu vydierania, v ktorej boli obžalovaní desiati krajskí kukláči. „Žiadal som na súde konfrontáciu medzi mnou a obžalovanými, ale súd ju nevykonal,“ povedal jeden z nich Jozef Mikloško.
Nový šéf Národnej protidrogovej jednotky Marián Pecko bol spolu s kolegami obvinený z vydierania Stanislava Ďuríka. Obžaloba tvrdila, že ho zbili a nútili vykopať hrob, pretože manželke ďalšieho kukláča Miroslava Jacka dlhoval peniaze.
Marián Pecko, Peter Keveš, Miroslav Trník a Adrián Eliáš sa podľa obžaloby k činu najskôr priznali. „Dobrovoľne a spontánne opísali spôsob, akým došlo k spáchaniu trestného činu,“ píše sa v nej.
Podľa ďalšieho bývalého pracovníka inšpekcie, ktorý nechce byť menovaný, sa Pecko priznal ako prvý a na výsluchu sa aj rozplakal.
Kukláči neskôr výpoveď na hlavnom pojednávaní stiahli a povedali, že ich k nej nútili pracovníci inšpekcie, ktorí im sľúbili, že budú v kauze len svedkami. Súd ich oslobodil a odsúdil len Jacka.
Nátlak? To je hlúposť
„Je to hlúposť,“ povedal jeden z bývalých pracovníkov inšpekcie Jozef Mikloško o údajnom nátlaku. „Pracovníci inšpekcie nemali postavenie orgánu činného v trestnom konaní. Bolo to výsostné právo vyšetrovateľa. Ukázali miesto činu, ja som si ho nevymyslel. Spontánne opísali skutok,“ hovorí.
Jeho ani ostatných kolegov polícia nikdy pre údajný nátlak nevyšetrovala.
Polícia: My nič, to súd
„Informácie o vynútených priznaniach k trestnej činnosti zazneli až na hlavnom súdnom pojednávaní, kde aj pracovníci inšpekcie vypovedali. Súd však nedal podnet na ich preverenie, preto informácie neboli preverované,“ povedala Silvia Miháliková z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.
Súdy sľúbili stanovisko k prípadu nadnes.
Bývalí pracovníci inšpekcie sú stále presvedčení, že Pecko a spol. skutok spáchali. Podľa Mikloška priznanie stiahli, lebo im išlo o kožu. Hrozilo totiž, že sa znefunkční celý útvar kukláčov. „Spod obžaloby boli oslobodení len preto, že prestali rozprávať a mali renomovaných advokátov. Bránili sa zubami- nechtami,“ hovorí Mikloškov bývalý kolega.
Jacka podľa neho odsúdili, lebo bol osem mesiacov vo väzbe, a keby ho oslobodili, musel by mu štát ešte aj zaplatiť.
„Postavili to na tom, že Ďurík spoznal len Jacka podľa hlasu. Tí ostatní mali kukly, tak ich nespoznal. Pritom to, kto išiel na akciu, bolo jasné,“ povedal bývalý inšpektor.
Obvinenie z čiarkovania odmietajú
Policajný prezident Ján Packa minulý týždeň na tlačovej besede povedal, že Pecka neodvolá, lebo by porušil zákon, keďže ho súd oslobodil.
Na otázku, ako si vysvetľuje Peckovo priznanie, Packa povedal: „Viem si živo predstaviť nadstrážmajstra, ktorý je na prvej akcii, sú desiati, robili spolu, komplet ich zobrali a zobrali ich preto, že máme čiarkový systém, žiaľ, tak si inšpekcia urobila čiarky. Súd zhodnotil, že ich dôkazy neboli relevantné.“
Inšpektori to odmietajú. „Ja ani moji kolegovia, ktorí danú kauzu riešili, sme určite takto nepracovali. Za mojej pôsobnosti v polícii som robil aj na úseku vyšetrovania a ani raz sa nestalo, že by sme postupovali nezákonne,“ povedal Mikloško.
„Skutok sa stal, prijali sme trestné oznámenie. Prečo by potom na základe nášho materiálu vzniesol krajský vyšetrovateľ obvinenie?“ pýta sa jeho kolega.
Pecko s médiami nekomunikuje.
Stĺpček Toma Nicholsona
Sopliaci
Jeden z policajných inšpektorov tvrdí, že šéf protidrogovej jednotky Marián Pecko plakal, keď sa v roku 1995 priznal k vydieraniu. Doteraz len škodil obrazu polície ako bezúhonnej inštitúcie. Teraz z nej robí terč posmechu.
Je jasné, že policajní inšpektori majú dôvod vykresľovať Pecka ako „sopliaka“, keď si požičiame pomenovanie, ktoré mu prisúdil policajný prezident Ján Packa. Pecko ich obvinil, že sa priznal iba pod ich nátlakom. A naozaj máme len ich slovo, že priznanie bolo plné sĺz. To, že sa priznal, je však fakt, a preto by mal odísť. Z etických dôvodov, lebo sa priznal k vydieraniu, ale aj z profesionálnych, lebo šéf elitnej policajnej jednotky by mal byť schopný ustáť interné vyšetrovanie.
Tí, ktorí Pecka bránia, preto nevyzerajú najlepšie. Minister vnútra Robert Kaliňák, po „intenzívnom skúmaní“ Peckovho prípadu teraz „rešpektuje personálnu právomoc policajného prezidenta“. A ten zasea hovorí, že Pecko pôjde na detektor lži, ale až vtedy, keď sa „kapacitne uvoľní“.
Je najvyšší čas, aby si všetci poutierali slzy a začali robiť to, čo musia - zbaviť sa Pecka. Ak pre nič iné, tak len z rešpektu k stovkám slušných policajtov.