V Argentíne sa po prehre s Brazíliou vo finále Copa América opäť rozprúdila búrlivá debata medzi prívržencami hry na krásu verzus vyznávačmi účelu.
Po MS v Nemecku 2006 vypadla Argentína vo štvrťfinále po penaltovom rozstrele s domácimi. Pre mnohých odchádzala domov s ocenením najkrajšie hrajúceho tímu. „Menottistas“, prívrženci herného prejavu slávneho trénera, bohéma Césara Luisa Menottiho, ktorý vyhral MS 1978 v Argentíne, sa dostali do defenzívy, ale vytrvali. Menotti, v súčasnosti vychytený publicista, ktorý vraj denne vyfajčil 120 cigariet, vždy presadzoval krásnu hru. Futbalový romantik a filozof.
Po ňom si sadol na lavičku Argentíny nenápadný gynekológ Carlos Bilardo. Vyhral titul v roku 1986 a o štyri roky priviedol veľmi slabý výber až do finále. Priaznivci jeho štýlu „Bilardiststas“ vyznávajú účel. Brazílsky príklad im včera prihral.
V Nemecku viedol tím José Pekerman, teraz slávny Alfio Basile, obaja prívrženci Menottiho stratégie. Argentína dala v piatich zápasoch Copa América šestnásť gólov, vo finále Brazílii ani jeden.
Belaso-bieli mali vo Venezuele tím samých hviezd. Po štvrťfinálovom víťazstve nad Peru 4:0 Basile pre argentínsky denník Clarín povedal až povýšenecky: „Vôbec ma nezaujíma výsledok, ale nádherná hra, ktorou sme k nemu dospeli.“
Brazílčania nemali káder plný zvučných mien. Hráči, až na zopár výnimiek, pôsobia skôr v mužstvách stredu, najmä nemeckej bundesligy, ale aj v ruskej (Vágner Love - CSKA Moskva) či ukrajinskej (Elano - Šachťor Doneck). „Stačilo, že na nás pritlačili a boli sme bezradní. Copa América nie je exhibičný turnaj pre Messiho alebo Tevéza,“ kritizoval včerajší Clarín. Basilemu nič nevyčítal.
Vyvŕšil sa na hráčoch, ktorí si vraj šetrili drahé nohy a v koncovke boli málo priebojní. Argentína sa cítila už pred zápasom istým víťazom – to bolo pre ňu osudné. Copa América nevyhrala od roku 1993.
Basile má stále skvelý tím, hoci pre Ayalu, Veróna, J. Zanettiho, Crespa išlo zrejme o poslednú príležitosť dosiahnuť v reprezentácii aspoň kontinentálny titul.
Autor: pf