BRATISLAVA. Koncom minulého týždňa viaceré médiá priniesli informáciu, že definitívne padla všeobecne očakávaná lokalita na pravom brehu Dunaja medzi mostami Prístavný a Apollo. Podľa nich hokejoví funkcionári stratili trpezlivosť a pod časovým tlakom zvažujú inú lokalitu. Zdroje z magistrátu však tvrdia, že mesto pripravilo podmienky na vykúpenie pozemkov v požadovanom rozsahu. Nielen 18–tisíc, ale kompletných 52–tisíc štvorcových metrov.
Výkonný riaditeľ Marketingu hokejového zväzu Martin Ryba v rozpore s predchádzajúcimi informáciami včera nevylúčil ani pôvodnú lokalitu medzi mostami na pravom brehu Dunaja. „Tlačí nás čas a naozaj nemáme istotu, že magistrát reálne disponuje potrebnou kapacitou pozemkov. Preto musíme uvažovať aj o alternatíve,“ povedal Ryba.
Podľa neho ponúka mestu viacero modelov vzťahu. „Buď nám mesto poskytne pozemok za symbolickú korunu na 50, prípadne sto rokov, alebo mu ponúkneme vstup akciovej spoločnosti Aréna 2011, ktorú založil hokejový marketing pred týždňom.“
Hokejisti rátajú pri výstavbe arény s finančnou podporou štátu, optimálny pomer investícií Ryba nekonkretizoval.
Skúsenosti z európskych miest strašia, že viac problémov než sústredenie investorov na samotnú stavbu, spôsobujú náklady na prevádzku. Pražskú Sazka arénu postavili za vyše osem miliárd, ročná prevádzka však stojí 250 miliónov. Druhá najväčšia aréna v Európe ( 17 500 miest) za nemeckým Kolínom (21 000) sa podľa slov jej riaditeľa a otca pojektu Aleša Hušáka dostala po dvoch rokoch tvrdej práce na jej vyťažení na úroveň nuly.
Aleš Hušák, riaditeľ akciovej spoločnosti Sazka, pred hokejovým šampionátom 2004 presadil stavbu Sazka arény v pražských Vysočanoch napriek tvrdému odporu vtedajšej vlády i časti telovýchovných spolkov. Akciová spločnosť Sazka aréna riešila financovanie aj odvážnym podpisom dlhopisných emisií v sume 175 miliónov eur.
Autor: ju