Po aprílovej prehre v Bratislave 0:5 s Českom v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie sa na slovenský tím valila pohroma, žreb prisúdil našim tenistkám v baráži o záchranu najťažšieho súpera - Srbsko. So svetovou trojkou Jelenou Jankovičovou a päťkou Anou Ivanovičovou by tvorili najsilnejší tím sveta, ale v športe nejde vždy všetko podľa papierových predpokladov.
Deň pred žrebovaním Ivanovičová odriekla účasť v Košiciach pre zranenie kolena a Jankovičová sama neutiahla ťarchu zápasu.
Keďže ďalšie hráčky v srbskom tíme sú len priemerné, z obávaného strašiaka sa stal v Steel aréne pokojný baránok. Po výsledku 4:1 sa Slovensko udržalo v II. svetovej skupine, aj v roku 2008 bude patriť do 16-člennej svetovej elity.
Srbsko sa vracia do euro-africkej zóny a čaká, kedy sa skvelé individuality Jankovičová s Ivanovičovou konečne stretnú v jednom tíme, aby mohli stúpať nahor.
Cibulková zlomila odpor
Dôležité dva body v dvojhrách vybojovala pre Slovensko jednotka tímu Daniela Hantuchová, ale nemenej významné zápasy odohrala druhá hráčka Dominika Cibulková - bojovným výkonom v sobotňajšej dráme s Jankovičovou si získala košické publikum.
Hoci s favoritkou nakoniec tesne prehrala, na druhý deň sa mohla cítiť víťazkou. Jankovičovú vo vyše triapolhodinovej bitke na kurte uštvala tak, že v nedeľu už nemohla nastúpiť. Cibulková zlomila odpor srbského tímu.
Dominika urobila za posledný rok obrovský výkonnostný skok a vyrovnané súboje s hráčkami svetovej desiatky Vaidišovou, Kuznecovovou či Jankovičovou z posledných týždňov svedčia, že z terajšieho 76. miesta WTA sa čoskoro môže posunúť do prvej päťdesiatky.
K Hantuchovej pribudla v tíme silná dvojka. Vo štvorhre je pripravená skúsená Janette Husárová, tím má sľubnú perspektívu postupu do 8-člennej I. svetovej skupiny.
Mihal chce pokračovať
Víťazstvo nad Srbskom pôsobilo ako pohladenie na duši po ťažkej prehre s Českom. Kapitán Mojmír Mihal, ktorý ešte pred dvoma týždňami chcel zložiť funkciu a so zaťatými zubami sa verejne ospravedlňoval hráčkam Cibulkovej i Husárovej, má znova chuť do ďalšej práce s tímom.
„Poučil som sa v práci s tenistkami, predtým som mal na starosti iba mužov,“ tvrdil. Keď na začiatku sezóny 2006 podpisoval so zväzom zmluvu, dal si za cieľ dostať Slovensko zo zóny do I. svetovej skupiny. Zatiaľ je stále len v prestupnej stanici - v druhej svetovej osmičke a so šťastím sa vyhol zostupu. Funkcionári tenisového zväzu rozhodnú, či zostane pri tíme.
„Vlaňajší Plovdiv bol pre nás výstrahou, aby sme sa tam už nevrátili,“ pripomenula Husárová hrozbu vypadnutia do zóny.
Všestranná mobilizácia zabrala, aj ona sa vrátila do tímu, hoci pôvodne na zápas so Srbskom nemala prísť. Nielen Husárová priznala, že atmosféra v tíme je mimo Bratislavy súdržnejšia. Kolektív bol v Košiciach stále spolu, nerozptyľoval sa.
Tenistky Slovenska sa udržali v elitnej šestnástke. O dva mesiace čaká súboj o návrat do svetovej skupiny Davisovho pohára aj náš mužský tím v barážovom zápase s Južnou Kóreou v Bratislave.
Kto môže byť ďalším súperom
Žrebovanie Pohára federácie sa uskutoční v septembri. Slovenky pravdepodobne na základe poradia v rebríčku súťaže nebudú nasadené. Nasadenou štvoricou by mali byť Belgicko, Rakúsko, Japonsko a Česko.
Ak by nám žreb prisúdil Češky, hralo by sa na ich pôde, v prípade Rakúska a Belgicka by sme hrali doma, o dejisku súboja s Japonskom by musel rozhodnúť žreb.