SME odpovedal zvolávateľ akcie JÁNOS BÓSZA.
Nemáte tu známych ľudí.
„Ja by som to povedal naopak. Sú tu aj dvaja mladí, činní v mládežníckej organizácii SMK, je tu vysokoškolský učiteľ. Som presvedčený, že sme dnes roztočili kolotoč autonómie.“
Chcete vraj autonómiu na občianskom a nie etnickom princípe. Čo to znamená?
„Nikdy som nehovoril, že chceme maďarskú autonómiu. To je neriešiteľné, nikdy to nebude. Občiansky princíp znamená, že sa to týka všetkých, nemá z toho výhody len určité etnikum. Ide nám o spoločnú územnú autonómiu všetkých tu žijúcich občanov, či je to Maďar, Slovák, alebo Róm.“
Akú výhodu by z toho mali Slováci na južnom Slovensku?
„Keď tu bude autonómna oblasť, budú si tunajšiu hospodársku politiku riadiť ľudia, ktorí tu žijú. Nebudeme odkázaní na slovenskú vládu, či je sem ochotná investovať. Južné časti sú znevýhodnené. V Rimavskej Sobote je až 70-percentná nezamestnanosť. Prečo tam nedajú nejaký väčší závod?“
Ak chcete presvedčiť Slovákov z juhu, pozvali ste sem ich predstaviteľov?
„Zatiaľ sme chceli iba zistiť, či to má nejaký význam. Potom príde ťažšia časť, keď budeme chodiť medzi ľudí do slovenských dedín. Keď zistia, že nejdeme proti nim, sami sa prihlásia do tohto združenia, že chcú zastupovať tu žijúcich Slovákov.“
Na webovej stránke máte zarážajúce tvrdenie. K naplneniu snáh o autonómiu vraj vedú dve cesty: získanie podpory väčšiny alebo násilie. Píšete, že uprednostňujete získanie podpory väčšinového národa. Druhú možnosť tým však nevylučujete.
„Seriózne je, keď vyložíte všetky karty, to však v žiadnom prípade neberte ako naše ciele. Keď sa pozrieme do histórie, 90 percent autonómií v západnej Európe vzniklo po násilí, v južnom Tirolsku aj Katalánsku. Opakujem, to v žiadnom prípade nie je naším cieľom, len je tam napísané, aké sú alternatívy. Osobne podporujem autonómiu v každom prípade mierovou cestou a v rámci Slovenska.
Autor: pm