Máme odškodniť Líbyjčanov

Okrem Slovenska má odškodné zaplatiť Bulharsko, Českoa Chorvátsko. Všetky krajiny to popierajú. Hovorkyňa Smeru však pripúšťa, že by sme mohli pomôcť v rámci deblokácie dlhu.

BRATISLAVA. Slovensko by spolu s ďalšími troma krajinami malo v rámci odpísania starých dlhov odškodniť rodiny zhruba 400 líbyjských detí, ktoré sa nakazili smrteľným vírusom HIV.

Francúzskemu denníku Le Figaro to povedal syn líbyjského diktátora Saíf al-Islám Kaddáfí. „Odškodnenie sa bude financovať z medzinárodných príspevkov vo forme odpisov dlhov. Krajiny, ktorých sa to týka, sú Bulharsko, Slovensko, ako aj Chorvátsko a Česká republika,“ povedal Kaddáfí junior. Vodcov syn vedie nadáciu, ktorá vyjednáva s príbuznými nakazených detí o výške a forme kompenzácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Líbyjský súd z nakazenia detí viní 5 bulharských sestričiek a palestínskeho lekára a odsúdil ich preto na trest smrti. Či ich popravia, alebo trest zmenia, rozhodne dnes Najvyššia súdna rada. Dnes by malo byť zároveň jasné, či Európska únia na oplátku za prípadné zmiernenie trestu ponúkne nejaké finančné kompenzácie. Slovenské diplomatické zdroje však SME tvrdili, že vyjednávači únie o úspechu nepochybujú. Väčšina západných krajín však proces označila za zmanipulovaný a verí v nevinu sestričiek. Bulhari peniaze dať nemienia, keďže by odškodnením priznali ich vinu. Podobný názor má aj český minister Cyril Svoboda.

Jednoznačné slová o takomto type odškodnenia prekvapili všetky štyri krajiny a žiadna z nich nechce odškodné platiť.

Hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová však tvrdí, že premiér Robert Fico hovoril s líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím aj o možnosti pomoci deťom ako istej formy odpisu líbyjského dlhu voči nám.

SkryťVypnúť reklamu

K príspevku rodinám by však mohlo dôjsť až po tom, čo nám dlh Tripolis uhradí. Aj ona však hovorí, že nemá ísť o odškodnenie, ale o pomoc.

Vicepremiér Dušan Čaplovič zo Smeru si myslí, že pokiaľ môžeme, mali by sme zaplatiť, aby sme zdravotníkom zachránili život. „Pokiaľ by išlo skutočne o životy týchto ľudí a pokiaľ tam máme ten dlh, aký máme, tak prečo by sme neodpustili, keď sme vedeli Iraku odpustiť viac ako 5 miliárd.“ Čaplovič hovorí, že by šlo zároveň o pomoc rodinám detí. „Uznanie či neuznanie viny zdravotníkov? A teraz máme obetovať tých ľudí? Ja si myslím že život človeka je nadovšetko,“ povedal.

Autor: knm, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 525
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 187
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 843
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 716
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 791
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu