Päť mesiacov po uzatvorení dohody o odstavení všetkých nukleárnych zariadení v KĽDR urobil režim komunistického vodcu Kim Čong-ila prvý konkrétny krok k jej naplneniu. Odstavil svoj najväčší jadrový reaktor.
KĽDR plní dohodu
„Zastavili sme prevádzku jadrového komplexu v Jongbjone po tom, čo sme dostali prvú dodávku z 50-tisíc ton ťažkého vykurovacieho paliva,“ citovala hovorcu severokórejského ministerstva zahraničia japonská agenúra Kjódo.
Prvá juhokórejská loď z nákladom asi 6200 ton paliva dorazila do severokórejského prístavu Sonbong už v sobotu.
Reaktor v Jongbjone tak znovu vychladne takmer po štyri a pol roku, keď ho Severná Kórea odpečatila a vyhostila inšpektorov z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Tým v nedeľu opätovne povolili vstup do jongbjonského areálu. Desaťčlenný tím má za úlohu overiť, že reaktor už naozaj nefunguje. Podľa reportéra britskej BBC Kevina Kima to môže trvať až tri týždne.
Jongbjon je len začiatok
Hlavný americký vyjednávač Christopher Hill ocenil prístup Pchjongjangu. „Je to však len prvý krok,“ uviedol pre Reuters. Hill očakáva, že Severná Kórea v najbližších mesiacoch vypracuje zoznam všetkých jadrových objektov v krajine a postupne dôjde k úplnej denuklearizácii štátu na Kórejskom polostrove.
Kim Mjong-kil, šéf severokórejskej misie pri OSN, však upozorňuje aj na požiadavky svojej krajiny. Ide najmä o zrušenie hospodárskych sankcií medzinárodného spoločenstva voči KĽDR a tiež o vyškrtnutie tohto štátu z tzv. mapy darebáckych krajín „osi zla“.
Christopher Hill, ktorý je momentálne v Japonsku, by sa už zajtra mal stretnúť so svojím severokórejským náprotivkom Kim Kje-kwanom v Soule a v stredu by mali byť v Pekingu obnovené šesťstranné rozhovory o ďalšom postupe. Zúčastnia sa na nich zástupcovia KĽDR, Južnej Kórey, Japonska, Číny, USA a Ruska.
Hill verí, že do konca roka by mohli byť v Severnej Kórei zapečatené všetky jadrové komplexy. „Ako hladko celá operácia prebehne, bude do veľkej miery závisieť od toho, aký progres sa nám podarí dosiahnuť počas šesťstranných rozhovorov,“ citovala agentúra Reuters šéfa MAAE Muhammada Baradeja. „Bude to však dlhý proces,“ dodal.
Dlhá cesta k denuklearizácii
Severná Kórea mala reaktor v Jongbjone podľa dohody z 13. februára odstaviť už v apríli. Zabránili tomu komplikácie týkajúce sa prevodu peňazí zo zablokovaných severokórejských účtov v banke v Macau. Tie zmrazili Spojené štáty po tom, čo zistili, že tam komunistický režim prepieral špinavé peniaze.
Sumu 25 miliónov dolárov dostala KĽDR až 25. júna, prevodom cez ruský finančný ústav Dalkombank. Následne si prvýkrát po piatich rokoch MAAE mohla obhliadnuť reaktor v Jongbjone.
Sankcie OSN boli na Severnú Kóreu uvalené od roku 2002. Tie sa ešte sprísnili po jadrovom teste v októbri 2006. Spojeným štátom sa však podarilo dostať Severokórejčanov za rokovací stôl a po deviatich mesiacoch aj odstaviť jadro.