BRATISLAVA. Nový návrh regulácie cien elektriny, ktorý do pripomienkového konania predložil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, by podľa podnikateľov mohol do cien elektriny vniesť krížové dotácie.
Podľa výkonného riaditeľa Klubu 500 Tibora Gregora obsahuje návrh regulačného výnosu ustanovenie, ktoré za určitých podmienok umožní prerozdeliť náklady medzi viaceré skupiny odberateľov. Mal by sa tak minimalizovať dosah zvyšovania cien na domácnosti, za čo sa zasadzuje aj predseda vlády Robert Fico.
Skryté dotácie
Podobne úrad postupoval pri určovaní cien elektriny na tento rok, keď znížil distribučné poplatky pre domácnosti. Spolu s tlakom, ktorý na ceny vyvinula vláda, to prispelo k tomu, že sa jej cena pre domácnosti nezmenila. Distribučné spoločnosti si však nižšie sadzby domácností vykompenzovali zvýšením distribučných poplatkov u veľkých odberateľov, ktorým cena v závislosti od regiónu stúpla až o 15 percent.
V praxi to znamená, že ak by sa mala zvyšovať cena elektriny, úrad môže rozsah zvýšenia pre domácnosti zmierniť alebo cenu vôbec nezvýšiť, avšak na úkor veľkoodberateľov.
Podľa Gregora by to znamenalo návrat éry krížových dotácií cien elektriny, čo je v rozpore s pravidlami Európskej únie. „Veríme, že úrad v rámci pripomienkového konania túto klauzulu odstráni,“ povedal Gregor. Podľa distribučnej spoločnosti Východoslovenská energetika sa o prerozdeľovaní nákladov medzi napäťové úrovne má hovoriť v rámci pripomienkového konania k návrhu. Spoločnosť tému nechcela komentovať, kým nebude známe definitívne znenie návrhu.
„Každé umelé preskupovanie nákladov je škodlivé,“ tvrdí poslanec SDKÚ Stanislav Janiš. Za iniciatívou úradu vidí snahu vlády o sociálnu politiku prostredníctvom znižovania cien energií.
Cena ešte nie je uzavretá
Regulačný úrad sa k návrhu nechcel vyjadriť. Čaká, kým bude oficiálne schválený. Na otázku, či regulátor novým výnosom neporušuje pravidlá únie, v piatok ministerstvo hospodárstva neodpovedalo.
Veľkoobchodné ceny elektriny najväčšieho výrobcu v krajine, Slovenských elektrární, sa počas prvej tohtoročnej dražby zdvihli pre vysoký dopyt približne o 28 percent na 61,3 eura za megawatthodinu. Na prvej držbe predali elektrárne zhruba 15 percent z celkovej ročnej spotreby Slovenska. Podľa hovorcu spoločnosti Juraja Kopřivu však nejde o konečnú cenu. Tú ovplyvnia aj ceny pri predaji zvyšnej produkcie, ako aj ceny ostatných výrobcov.
Česká elektrina je zatiaľ lacnejšia
České elektrárne ČEZ pritom oznámili, že svoju elektrinu budú predávať po 50,4 eura za megawatthodinu. Podľa Kopřivu to nie je smerodajná cena pre slovenský trh. „Na burze v Prahe získajú kontrakt na rok 2008 za cenu 50,4 eura za megawatthodinu iba tí obchodníci, ktorí za kontrakt na rok 2009 ponúknu najvyššiu cenu.
Menšie zvýšenie cien energie v roku 2008 je iba odkladaním rastu na rok 2009,“ povedal Kopřiva. Navyše, rozdielny vývoj cien na trhu v Čechách je daný aj ich pozíciou čistého exportéra, kým Slovensko sa stáva čistým importérom elektrickej energie.
Jediným východiskom z nepriaznivej situácie sú veľké investície do výrobných energetických kapacít na Slovensku.
Autor: Odrej Podstupka