BRATISLAVA. Podnet na inšpekciu životného prostredia, aby preskúmala, či Štátne lesy TANAP–u, ktoré ťažbu v Tichej a Kôprovej doliny spustili v súlade so zákonom, dalo Lesoochranárske združenie Vlk. Rozhodnutie inšpekcie nedostalo.
„Volal som aj na inšpekciu, ale dostal som len informáciu, že hovorca Michal Štefánek má o výsledku len ústnu informáciu. Nemôžem sa vyjadrovať k niečomu, čo nemám na papieri. Podobné rozhodnutie od inšpekcie však čakáme, podali sme aj trestné oznámenia a primeme len rozhodnutie nezávislého súdu,“ povedal šéf Vlka Juraj Lukáč.
Záver inšpekcie, ktorý vyznel v prospech lesníkov, je podľa neho aj výsledkom toho, že prípad bol presunutý z Košíc do Žiliny.
Ochranári sú naďalej presvedčení o protizákonnosti ťažby. „Podali sme v tejto veci už deväť trestných oznámení,“ povedal ČTK Lukáč.
Európska komisia, tvrdí, že v Tatrách boli porušené európske smernice.
Štefánek povedal, že „inšpekcia nemá kompetencie na kontrolu dodržiavania smerníc Európskej únie, len na kontrolu dodržiavania nášho zákona o ochrane prírody“. Inšpektori sa podľa neho riadili najmä posudkom Štátnej ochrany prírody.
Šéf Správy Tatranského národného parku Pavol Majko, ktorý písal stanoviská za Štátnu ochranu prírody, zatiaľ nechcel rozhodnutie inšpekcie komentovať, lebo ho nedostal.
V stanovisku pre inšpekciu, ktoré má SME k dispozícii, však Majko odpovedal na konkrétne otázky inšpektorov. Na otázku, či sa zhoršil ťažbou stav porastov, napísal, že v Tichej doline bol ich stav nepriaznivý už pred kalamitou. Na otázku, či má dôkazy, že by došlo k poškodeniu nových porastov, alebo či má dôkazy o škodách na faune, odpovedal, že takéto dôkazy štátni ochranári nemajú.
Ťažbu v Tichej doline vyšetruje aj polícia, tá sa Majka už v minulosti pýtala na názor, chcela však vedieť iné veci – či mali lesníci povolenie a výnimky. Majko im napísal, že lesníci „podľa dostupných informácií nepožiadali o výnimky“. Potvrdil, že inšpektori sa ho na tieto veci nepýtali, ale predpokladá, že si ich zistili z iných zdrojov.