BRATISLAVA. V Bruseli pracuje niekoľko desiatok Slovákov.
Viac ako Belgičania
Jeden z úradníkov SME hovoril, že zataľ čo priemerný Belgičan zarába okolo 2200 eur v čistom (73-tisíc korún), u euroúradníkov je to v priemere okolo 4000 eur (133-tisíc korún) vďaka výhodným daniam.
V Bruseli sa s týmto platom a s prenajatým bytom dá podľa neho pomerne slušne vyžiť. „Len málo Slovákov si tu kúpilo byty.“ Veľa z platu však minie na cesty na Slovensko za rodinou.
Ďalší Slovák, 32-ročný Kristián, pracuje pre Európsku komisiu rok a pol. Na miesto sa dostal po bežnom výberovom konaní. Pozostávalo z písomného testu o znalostiach únie, porozumenia cudzojazyčného textu, z logiky a matematiky, z testu z angličtiny a ústneho pohovoru.
Najzložitejšou pre neho je momentálne francúzština - neoficiálny jazyk únie. „S francúzštinou má problém veľa Slovákov.“ Splniť podmienky výberového koniania bolo však len prvou časťou.
Potom si musel nájsť vhodné miesto v inštitúciách. Dnes pracuje ako referent.
Postup po 6 rokoch
Postup v hierarchii nie je podľa Kristiána taký rýchly, ako by mohol byť v súkromných firmách. Najšikovnejší môžu postúpiť o priečku vyššie za 3-4 roky, priemerne sa však povyšuje po zhruba 6-7 rokoch.
Cez konkurz sa do Bruselu dostala aj Zuzana Andrejčáková, ktorá pracuje na tlačovom oddelení Európskeho parlamentu. „Od podania prihlášky až po nástup do práce to trvalo dva roky.“
Ani v europarlamente sa podľa nej raketová kariéra urobiť nedá. „Človek postupuje v rámci svojej skupiny. Každé dva roky v priemere získa tak dva body a potom po zhruba šiestich rokoch sa môže posunúť vyššie.“ Hovorí, že slušne platení sú úradníci už na začiatku.
Autor: knm