BRATISLAVA. Právnik Miroslav Pavelka, ktorý dostal od ministerstva kultúry vyše miliónovú odmenu za konzultácie k zákonu o koncesionárskych poplatkoch, má od júna pozastavenú advokátsku činnosť. Už vyše roka je obžalovaný zo sprenevery a vydierania.
Ide o prípad spred piatich rokov a podľa hovorcu bratislavského okresného súdu Pavla Adamčiaka obžaloba nesúvisí s Pavelkovými aktivitami pre firmu Lawyer Partners. Spoločnosť je známa tým, že vymáhala koncesionárske poplatky pre Slovenský rozhlas.
Šéfka sekcie ekonomiky ministerstva kultúry Hilda Gajdošováako štatutárna zástupkyňa Slovenského rozhlasu v minulosti podpísala s firmou dodatok k zmluve, vďaka ktorému mohla Lawyer Partners vymáhať od koncesionárov stotisícové pokuty.
Hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár potvrdil, že Gajdošová bola členkou trojčlennej výberovej komisie, ktorá nakoniec Pavelku ako konzultanta k pripravovanému zákonu o koncesionárskych poplatkoch vybrala.
Na odmenu pre právnika upozornila televízia TA 3, podľa ktorej dostal Miroslav Pavelka od ministerstva vyše milión korún. Pavelka má pozastavenú advokátsku činnosť, lebo je obžalovaný z vydierania a sprenevery.
Neskúmali, čo je začHovorca Jozef Bednár povedal, že keď rezort s Pavelkom spolupracoval, nemal pozastavené členstvo v advokátskej komore. „Nemali sme prečo skúmať, či je alebo nie je trestne stíhaný.“
Na otázku, či ministrovi neprekáža, že jeho rezort dal obžalovanému človeku vyše miliónovú odmenu, Bednár odpovedal, že minister o obžalobe nevedel.
Gajdošová na otázku, či o Pavelkovom prepojení na Lawyer Partners nevedela, neodpovedala. „Stotožňujem sa so stanoviskom hovorcu.“ Povedala, že sa s Pavelkom sa pozná len pracovne, čo tvrdil aj advokát. Gajdošovú pozná ako bývalú štatutárnu zástupkyňu rozhlasu. Priebeh výberového konania označila za nadštandardný. V čom bola jeho nadštandardnosť, už neupresnila.
Pavelka sa nechcel k obžalobe vyjadrovať. Svoj prípad nechce pred právoplatným rozhodnutím komentovať. Bratislavský súd plánuje vypočuť ešte jedného svedka. Hlavné pojednávanie s advokátom bude pokračovať začiatkom augusta.
Dal najlepšiu ponuku
Pavelku oslovil rezort ešte vlani v lete. Spolu s ním sa obrátil aj na ďalšie dve advokátske kancelárie. Ponuku konzultantských a poradenských služieb mali vypracovať aj Iveta Šteffeková a Richard Schin. Pavelka vyhral, lebo jeho ponuka bola pre rezort najvýhodnejšia, povedal Bednár.
Pavelka hovorí, že do súťaže sa zapojil, lebo sa dva roky intenzívne venuje problematike koncesionárskych poplatkov. Po skúsenostiach s platným zákonom, jeho uplatňovaním súdmi a nedostatkami, chcel účasťou v súťaži skvalitniť novopripravovanú normu. Keďže išlo o konzultáciu len k pripravovanému zákonu, nemyslí si, že mohol byť vďaka spolupráci s Lawyer Partners zaujatý.
Šteffeková sa k priebehu súťaže nechcela vyjadrovať. „Je to už za mnou.“ Stanovisko Schina sa SME nepodarilo získať.
Bývalá generálna riaditeľka sekcie médií Zuzana Mistríková, ktorá práve pre spor o zákone o koncesionárskych poplatkoch z ministerstva odišla, nepovažuje výber Pavelku za náhodný. Podľa predloženého materiálu má pocit, že za výberom stojí šéfka sekcie ekonomiky na ministerstve a bývalá štatutárna zástupkyňa SRo Hilda Gajdošová.
Mistríková hovorí, že jej sekcia za zákon zodpovedala a na súťaž nedala podnet. Pripomína, že v tom čase už bol návrh zákona hotový. Podľa nej nie je bežné, aby paralelne iná pracovná skupina pripravovala nový materiál.
Pôvodnú zmluvu podpísal so spoločnosťou bývalý šéf rozhlasu Jaroslav Rezník, ktorý počas výberu konzultanta tiež pôsobil na ministerstve. Vo výberovej komisii nebol. „Nie, nebol som a ani som o tom nevedel. Keď už sme pri tom, tohto pána som nikdy v živote nevidel,“ povedal.
Stĺpček Ivana Štulajtera
Gajdošovej štandard
Podľa Hildy Gajdošovej bol výber právneho konzultanta pre ministerstvo kultúry nadštandardný. Keď sa povie nadštandardný, človeku sa vybaví maximálna transparentnosť. No to sa pri počínaní pani Gajdošovej človeku nevybaví. O výbere právnika úradníkmi ministerstva totiž nevedela ani vtedajšia generálna riaditeľka mediálnej sekcie Zuzana Mistríková.
Pani Gajdošová, pracovníčka rezortu kultúry, členka výberovej komisie a bývalá štatutárka Slovenského rozhlasu, má teda osobitý pohľad na nadštandard.
Súčasná riaditeľka Miloslava Zemková podala na pani Gajdošovú trestné oznámenie, lebo mala podpísať zmluvu o postúpení ďalších pohľadávok rozhlasu na Lawyer Partners až po schválení generálneho pardonu. Tým mala vystaviť tlaku vymáhačov ďalších 90-tisíc koncesionárov. Ak je to tak, toto by bol naozaj nadštandard. Nepredbiehajme však vyšetrovanie.
Teraz sa musíme uspokojiť len s odôvodnenou pochybnosťou, či pani Gajdošová vybrala konzultanta podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, alebo mu dala slušne zarobiť za niečo iné. Onen konzultant totiž zastupoval Lawyer Partners. Veríte takýmto nadštandardom?