BRATISLAVA. Holandský odvolací súd potvrdil rozhodnutie, podľa ktorého nemusí spoločnosť TMF Nederland vydať 49 percent akcií Transpetrolu súčasnému vedeniu firmy Yukos Finance.
Zablokoval tak prístup k akciám Yukos Finance pre ľudí, ktorých do funkcie dosadil správca konkurznej podstaty skrachovaného ruského Jukosu Eduard Rebgun. Podľa hovorkyne Yukos Finance Claire Davidson to znamená, že predaj akcií Transpetrolu je úplne zablokovaný až do októbrového rozhodnutia holandského súdu v hlavnom pojednávaní.
V ňom majú súdy rozhodnúť o tom, či v Holandsku vôbec uznajú kroky súvisace s bankrotom Yukosu. Akcie Transpetrolu sa tak vzdialili z dosahu Kremľa a veľkých ruských energetických spoločností.
Výhrady Európy
Zmenu vlastníctva akcií môže skomplikovať aj nové uznesenie Európskeho parlamenti o perspektívach trhu s plynom a energiou, v ktorom sa postavil proti tomu, aby časti európskej energetickej infraštruktúry mohli vlastniť firmy z tretích krajín, s ktorými nemá únia zaistenú reciprocitu, lebo neotvorili svoj energetický trh.
Únia si teda neželá, aby 49–percentný podiel a manažérsku kontrolu v slovenskej prepravnej spoločnosti Transpetrol získala jedna z ruských firiem, ktoré sa oň uchádzajú. Podľa europoslanca Milana Gaľu z SDKÚ uznesenie nie je záväzné, ale má politický význam.
Štát podiel v Transpetrole predal v roku 2002 ruskému energetickému gigantu Jukos. Keď sa spoločnosť dostala po konflikte s ruskými úradmi do konkurzu, o akcie prejavili záujem iné ruské firmy. Ruský denník Kommersant po májovom stretnutí premiéra Roberta Fica s ruským náprotivkom Michajlom Fradkovom napísal, že najväčšie šance získať akcie Transpetrolu má ruský plynárenský monopol Gazprom.
Vláda možnosť má voľby
Slovenskej vláde, ktorá kontroluje väčšinový podiel akcií spoločnosti, ale nemá manažérsku kontrolu, zostáva možnosť rozhodnúť, kto do spoločnosti reálne vstúpi. Podľa akcionárskej zmluvy musí príchod nového akcionára schváliť valné zhromaždenie spoločnosti, v ktorom má hlavné zastúpenie vláda. Ministerstvo hospodárstva však na otázku, akú váhu bude prikladať rozhodnutiu Európskeho parlamentu, nechcelo odpovedať.
„Až do vyriešenia majetkových pomerov v spoločnosti Transpetrol sa ministerstvo hospodárstva k prípadu nebude vyjadrovať,“ povedal SME Dárius Bošjak z komunikačného oddelenia ministerstva.
Súčasná vláda viackrát deklarovala, že chce opäť získať nad Transpetrolom úplnú kontrolu. Po návštevách premiéra Fica a ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka v Moskve sa názory vládnych činiteľov začali meniť.