Rusko včera získalo nečakane spojenca v boji so svojím bývalým občanom, teraz politickým utečencom vo Veľkej Británii, milionárom Borisom Berezovským.
Brazílska generálna prokuratúra včera vydala zatykač na tohto známeho ruského oligarchu a obvinila ho z finančných machinácií.
Pral peniaze cez futbal?
Brazílčania vinia Berezovského z toho, že spolu s ďalšími investormi brazílskeho futbalového klubu zo San Paula Corinthians, ktorý patrí k najslávnejším v krajine, zmenil účty klubu na práčku na peniaze.
Brazílčania sa obracajú na Interpol so žiadosťou o spoluprácu pri zatknutí oligarchu a jeho partnerov zo spoločnosti Media Sports Investments (MSI), ktorá v roku 2004 zakúpila kontrolný balík akcií klubu.
Okrem Berezovského požiadali Brazílčania aj o zatknutie ďalších dvoch biznismenov pôsobiacich na európskom športovom trhu. Je medzi nimi aj Kia Joorabchian, ktorý sprostredkoval prestup známeho argentínskeho futbalistu Carlosa Téveza z Corinthians do londýnskeho West Ham United. Pre jeho nejasné pozadie hrozil klubu v minulej sezóne zostup do druhej ligy.
Berezovský sa obhajuje tým, že Corinthians vďaka nemu mohol kúpiť niekoľko vynikajúcich hráčov a v nasledujúcom roku vyhral brazílsky pohár.
V Rusku nad poslednou správou týkajúcou sa Berezovského neskrývali nadšenie. Posledný súboj s Britmi o jeho vydanie do Ruska, kde je stíhaný za finančné podvody a prípravu prevratu totiž tento týždeň prehrali.
Prihlásia sa ďalšie krajiny?
Moskva však už vo svojom úsilí nie je sama. Okrem toho ruská agentúra Interfax s odvolaním sa na nemenovaný zdroj tvrdí, že sa chystajú o vydanie Berezovského požiadať i dve, alebo tri európske krajiny.
„To je iba prvý krok. V najbližšom čase prijmú podobné opatrenia ďalšie krajiny, ktoré majú k podnikateľovi tiež výhrady,“ napísal Interfax.
Ruské médiá naznačujú, že pokiaľ Británia i naďalej bude odmietať vydať podnikateľa, získa povesť krajiny skrývajúcej medzinárodne hľadaného zločinca.
Moskva sa snaží získať späť Berezovského už od roku 2000, keď sa presťahoval do Veľkej Británie. Odkedy v roku 2002 získal politický azyl, jeho vydanie sa stalo takmer nemožným.
Berezovský sa okrem podnikateľskej činnosti venuje politike a často ostro kritizuje ruského prezidenta Vladimira Putina. Obvinil ho okrem iného i z vraždy bývalého agenta tajných služieb Alexandra Litvinenka, ktorý bol vlani v Londýne otrávený.
Berezovský analyzuje
Tento týždeň počas telemostu Londýn - Kyjev vyhlásil, že nasledovníkom Putina sa stane premiér Michail Fradkov. Po roku a pol sa však zásadne zmení ústava, prezidentské obdobie bude predĺžené na 7 rokov a budú vypísané nové voľby. V nich už podľa Berezovského zase získa navrch Putin. „Putin nikdy dobrovoľne neodíde. To je zákon všetkých autoritatívnych systémov,“ povedal Berezovský.