Keď Francúzi v máji hlasovali za Sarkozyho, tušili, že prichádza silný prezident. Oveľa skeptickejší boli ohľadom jeho manželky. Cecilia bola vždy skôr v úzadí a v kuloároch sa povrávalo, že ich manželstvo nie je práve najšťastnejšie.
Ako prvej dáme jej francúzske médiá veľa pozornosti nevenovali. Preto novinárov predvčerom zaskočilo, keď Sarkozy oznámil, že jeho manželka a prvá dáma Francúzska vyrazila na delikátnu diplomatickú misiu do Líbye za záchranu piatich bulharských sestričiek .
Už v pondelok by o ich osude mala rozhodnúť Najvyššia súdna rada.
Najvyšší súd im v stredu znovu potvrdil trest smrti za nakazenie detí v líbyjskom meste Benghází.
Posledné slovo v kontroverznom procese však bude mať líbyjský diktátor Muamar Kaddáfí, s ktorým sa Sarkozyová podľa agentúry AFP stretla dokonca dvakrát.
Kto lezie komu do kapusty
Sarkozyová počas svojej expresnej návštevy pricestovala aj do Benghází. Napriek tomu, že hovorkyňa rodín nakazených detí Idriss Laghaová ocenila jej návštevu, niektorých európskych politikov podľa agentúry Reuters údajne posledný ťah Sarkozyovcov zarazil.
Francúzsko si vraj chce na poslednú chvíľu zlíznuť smotanu za ich dlhoročné úsilie.
Špekuluje sa totiž, že v pondelok bulharské sestričky v rámci dohody, výmenou za odškodnenie rodín obetí, oslobodia.
Predstavitelia EÚ sa o ceste Cecilie Sarkozyovej dozvedeli až po jej príchode na letisko v líbyjskej metropole.
Komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová už viackrát navštívila sestričky v Tripolise a rokovala s Kaddáfím.
Komisárka rovnako ako francúzska prvá dáma po stretnutí s Kaddáfím hovorili o veľkej šanci na prepustenie zdravotníčok.
Líbyi v poslednom čase vyšli v ústrety viacerí uznávaní svetoví lídri. Krátko pred svojím odchodom z úradu britského premiéra navštívil Tripolis Tony Blair a po 35 rokoch sa má do Líbye vrátiť aj americký veľvyslanec.