Lekcie z masturbácie, bičík, gay trojka, skupinový sex, voyeurizmus, a najmä orgazmus. To je v skratke film Shortbus. Možno sa to nezdá, no nejde o pornofilm. Iba o film, kde sa milostný akt nepohybuje v mainstreamovej schéme: vášnivý bozk - neidentifikovateľné kúsky spotenej pokožky nalepené na seba - oddelené vyčerpané telá a ležérny dym z cigarety na záver. A tiež o filme, kde výstredného sexu je trošku viac a je „trošku“ explicitný.
Shortbus je klub v New Yorku, kam homosexuálny pár James a Jamie pozve svoju párovú terapeutku Sofiu potom, ako im prezradila, že v živote nezažila orgazmus. A oni jej, že svoj päťročný vzťah chcú trochu „otvoriť“. A prezrádzať bude všeličo aj domina Severin.
Shortbus je prosto ostrov slobody, „niečo ako 60. roky, ale bez nádeje“, miesto, kam Newyorčania unikajú pred tieňom skákajúcich tiel z Dvojičiek, ktorý ich dodnes straší. Dôkaz, že slasť ako únik pred ideológiou účinkuje aj v čase, keď sa zdá byť samozrejmá.
V úvodnej scéne si James nastaví na stôl kameru, ktorá sníma jeho vyvrcholenie. Príde k nemu naozaj originálnym spôsobom - pomocou kostrbatej jogínskej polohy a vlastných úst. Lenže okrem Jamesovej kamery sa na tento výkon pozerá ešte niekoľko očí - fotoobjektív suseda z okna naproti a, samozrejme, Shortbusova kamera. Nie je to priveľa očí na jeden orgazmus? Tak to v tomto filme a v tejto dobe chodí, všelikto vidí všeličo. „Voyerizmus je spôsob účasti,“ pripomenie raz Sofii majiteľ klubu Shortbus.
Shortbus však neubližuje, dobrovoľne sa vzdáva možnosti ľadovo chladne vypovedať cez nahotu a sex o dekadentnosti vo vzťahoch v štýle Francúzky Catherine Breillatovej či Patrica Chéureua. Mitchell pripravil rozkošný film, ktorý sa krúti predovšetkým okolo sexu, no číslam a gymnastike asistuje humor - na účet masturbácie, erotických pomôcok, análneho sexu, či pre-orgazmických žien.
Sexuálnu otvorenosť roznežňuje aj forma. Medzi sex a dialógy o ňom sa vplieta animácia, fantázia a dej posúva aj hudba.
Možno si divák v niektorých chvíľach spomenie na Ulice New Yorku od Edwarda Burnsa, ktorý sa zamýšľal nad tým, aká je v meste s 8 miliónmi nádej, že stretnete toho pravého. Samozrejme, nie kvôli Burnsovej romantike, ale kvôli priamosti a špirálovitému hľadaniu, až tápaniu. A aj kvôli Burnsovmu výroku „Sex a láska sú zložité.“
Do tejto zložitej pavučiny budú filmy padať určite večne. Shortbus sa v nej nezamotal, iba si tak na ňu zabrnkal. Bez záväzkov, bez ochrany, ale aj tak s citom.