RÍM, BRATISLAVA. Zlatá liga dnes večer dospeje k polčasu. Na rímskom Olympijskom štadióne je na programe tretí míting, posledný pred svetovým šampionátom v japonskej Osake. Zürich, Brusel a Berlín prídu na rad až po ňom.
Dvadsiate siedme vydanie Golden Gala je sviatkom aj pre slovenskú atletiku. Po dlhom čase bude mať zastúpenie na mítingu Zlatej ligy. Do Zürichu sa síce pred tromi rokmi na poslednú chvíľu dostal oštepár Marián Bokor, no skončil posledný. Osemstovkárka Lucia Klocová by po stlačení osobného rekordu pod dve minúty a triumfe v Záhrebe mala mať aj v silnej konkurencii vyššie ambície.
Do Zlatej ligy sa vracia jamajský svetový rekordér na 100 m Asafa Powell. Po zranení si dal takmer mesačnú súťažnú pauzu. Rezignoval aj na jackpot a Paríž vynechal.
Formu si odskúšal v utorok v Lausanne ako finišman jamajskej štafety. S Američanom Tysonom Gayom, ktorý má tento rok hviezdnu formu, však zasa bude súťažiť len na diaľku: ten sa rozhodol pre štart na mítingu v Sheffielde, kde chce v nedeľu zaútočiť na Asafov svetový rekord 9,77. Narazia na seba zrejme až v Osake. Naopak v ženskom skoku o žrdi prvý raz dôjde k súboju ruskej stálice Jeleny Isinbajevovej a americkej kométy Jennifer Stuczynskej. Bývalá basketbalistka si tento rok dvihla osobný rekord o 20 cm, až na 488 cm. Ruska na webovej stránke svetovej federácie tvrdí: „Je dobré, že Jen skočila 488, aspoň som sa nahnevala - je to pre mňa výzva,“ vyhlásila.
Isinbajevová je jednou z kvarteta, ktoré ešte neprehralo. Ťažká úloha nadviazať na dve víťazstvá ďalšími a podeliť sa o milión dolárov stojí aj pred americkou štvrtkárkou Sanyou Richardsovou, jej krajankou-prekážkarkou Michelle Perryovou a pred fínskym oštepárom Terom Pitkämäkim.
Rimania posunuli program ešte bližšie k polnoci: jeho hlavná časť sa začne až o 21. h a vyvrcholí hodinu pred polnocou.
Lucia letela na premiéru s trémou
BRATISLAVA. „Cítim sa ako pred prvým svetovým šampionátom,“ priznala sa martinská osemstovkárka Lucia Klocová pred včerajším odletom do Ríma. „Na mítingu najvyššieho rangu som ešte nebežala.“
Dvakrát síce štartovala v Zürichu na slávnej Weltklasse, no vždy v juniorskom predprograme slávnej Weltklasse.
Keď sme jej prečítali rímsku štartovú listinu, počudovala sa: „Žiadna Ruska? Čerkasovová, Zbrožeková, Kľuková...?“ Jediná: „zajac“ Lavšuková, ubezpečili sme ju.
Len čo Klocová na Zlatej tretre v Ostrave prvý raz v živote zabehla osemstovku pod dve minúty (1:59,88), nabrala sebavedomie a o týždeň v Záhrebe ukázala chrbát pár špičkovým osemstovkárkam: o. i. Čerkasovovej a Čeplakovej. „Ani neviem, kde sa v cieľovej rovinke vo mne tie sily zobrali,“ smiala sa.
V Záhrebe sa zišla najmä elita z Východu. Rimania sa orientovali skôr na Západ: pobežia dve tabuľkovo najlepšie Američanky Schmidtová a Clarková, austrálska jednotka Lewisová, africká šampiónka i víťazka Hier Commonwealthu Keňanka Jepkosgeiová, s nimi jamajská a španielska medailistka halových MS Sinclairová a Martínezová. A - Klokova, ako Luciu uvádzajú v štartovej listine. Marocká hviezda Benhassiová, strieborná z OH i MS, sa v jej poslednej verzii neobjavila. Dvadsaťtriročná Sloukova zverenka tohto roku nemala šťastie na osemstovku v teplom počasí. „Fakt, to som si ani neuvedomila,“ zareagovala, keď sme jej to pripomenuli. „Tri protivenstvá - chlad, vietor a dážď - nemám rada. V Záhrebe bolo ešte na obed 32 stupňov, no večer v daždi takmer o dvadsať menej.“
Rímska predpoveď napriek piatku trinásteho je priaznivá: popoludní sa pri jasnej slnečnej oblohe vyšplhá teplomer až na 29 stupňov, večer o ôsmej by malo byť príjemných 24 stupňov.
Dnes sa pre Klocovú skončí „mesiac hustých štartov“, ktorý neumožňoval súvislejší tréning. „V utorok sa aj s trénerom vyberieme na dva týždne do Břeclavi,“ vraví. „Pred svetovým šampionátom v Osake potrebujem v pokoji potrénovať, a tam je všetko poruke: tartan, plaváreň aj les.“
(mo)
![]() |