BRATISLAVA. Priechodnosť návrhu novely zákona o sporení v druhom dôchodkovom pilieri v dnešnej podobe nie je vo vládnej koalícii jasná.
Ministerka práce Viera Tomanová navrhuje, aby sa druhý pilier otvoril pre všetkých sporiteľov. Ak sa pre výstup rozhodnú, môžu si nechať vyplatiť úspory z dôchodkového účtu priamo na ruku, alebo požiadajú dôchodkovú spoločnosť, aby im nasporenú sumu previedla do Sociálnej poisťovne. Návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Premiér Robert Fico včera odmietol odpovedať na otázku, či považuje za správne, že ľudia budú môcť z druhého piliera vystúpiť a vybrať si svoje úspory.
Členom sociálneho výboru sa návrh nepozdáva
Šéf sociálneho výboru a poslanec za HZDS Jozef Halecký považuje Tomanovej návrh otvoriť druhý pilier „za neštandardné a netradičné riešenie“. Podľa neho si to bude vyžadovať viac koaličných konzultácií. Postihuje to najaktívnejšiu skupinu ľudí. „Obzvlášť je potrebná korekcia ustanovení, aby sa ľuďom umožnilo vybrať si úspory z druhého piliera. V prípade, že sa druhý pilier otvorí, prevod úspor do Sociálnej poisťovne by mal byť povinný,“ povedal Halecký.
Podľa neho existuje niekoľko iných možností, ako sa dá riešiť problém Sociálnej poisťovne. Napríklad cez lepší výber poistného a riešenie daňovej povinnosti cez daňové úrady.
Ani členka sociálneho výboru za SNS Milada Belásová nepovažuje návrh ministerstva práce za systémové riešenie. Predpokladá, že v takejto podobe sa do parlamentu ani nedostane. „Návrh pani ministerky Tomanovej je trochu nešťastný. Jeho cieľom je, aby sa naplnil prvý pilier. Otvorenie druhého piliera však nevyrieši problém Sociálnej poisťovne,“ povedala Belásová. Pripomenula, že ani dôchodkové správcovské spoločnosti nezostanú ticho. „Budeme mať koaličné sedenia a budeme sa snažiť hľadať účinnejší spôsob. Tento určite nie je najúčinnejší,“ povedala Belásová.
Ján Kvorka zo Smeru považuje ministerkino rozhodnutie za správne. „Sú to peniaze ľudí, ktorí si majú právo vybrať svoje súkromné úspory.“ O oponentoch návrhu z koalície povedal, že „zrejme svoju výpoveď v budúcnosti opravia“.
Poslanci chcú o návrhu diskutovať
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda včera kritizoval Tomanovej návrh umožniť sporiteľom vystúpiť z druhého piliera aj s úsporami. „Považujem to za diabolský plán, ktorý láka ľudí na to, že si budú môcť vybrať našetrené peniaze, ale budú hodení naspäť do prvého piliera,“ povedal.
Podľa poslanca za HZDS Jozefa Tarčáka by sa pravidlá hry nemali meniť za pochodu. „Určite budeme o tom diskutovať. V takejto podobe by som návrh zákona nepodporil,“ povedal Tarčák.
Podľa poslanca za SNS Rafaela Rafaja je s výberom peňazí spojený problém, keďže konkrétnemu poistencovi by chýbali zdroje v Sociálnej poisťovni. „Je to o zodpovednosti konkrétnych ľudí. Predpokladám, že k tomu bude seriózna kampaň.“ Rafaj si nebol istý, či by návrh v súčasnej podobe podporil.
„Nie som o návrhu jednoznačne presvedčený. Budem chcieť počuť názor ekonómov, aj pracovníkov ministerstva, aby sme neurobili unáhlený krok. Myslím si, že je potrebná hlbšia ekonomická analýza,“ povedal poslanec za SNS Ján Zelník.
Podľa Renáty Zmajkovičovej zo Smeru nastáva trend, keď ľudia myslia na svoju budúcnosť a šetria si peniaze. „Každý sa bude môcť rozhodnúť, či si nechá vyplatiť peniaze. Je to zatiaľ návrh,“ povedala.
Navrhované zmeny v II. pilieri
Občanom, ktorí uzatvoria zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení do 31. decembra 2007, sa umožní výstup zo systému.
DSS vyplatí sporiteľovi sumu zodpovedajúcu aktuálnej hodnote jeho dôchodkového účtu sporiteľa ku dňu zániku zmluvy alebo s jeho súhlasom prevedie tieto peniaze do Sociálnej poisťovne.
Občanom, ktorí neuzatvoria zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení do 31. decembra 2007, sa umožní vstúpiť do II. piliera do konca júna 2008.
Štát nebude platiť príspevky do II. piliera za svojich poistencov.
Ich účasť na starobnom dôchodkovom sporení nebude povinná.
Občanom, ktorým po vstupe do II. piliera vznikol nárok na invalidný dôchodok a nevykonávajú zárobkovú činnosť, zaniká od 1. januára 2008 povinná účasť na starobnom dôchodkovom sporení. Sociálna poisťovňa za nich nebude hradiť príspevky do II. piliera.
Jednou z podmienok na vznik nároku na výplatu dôchodku z II. piliera má byť najmenej 15 rokov starobného dôchodkového sporenia. Dnes je to 10 rokov.