KOŠICE. Poslanci košického mestského zastupiteľstva odsúhlasili plán firmy Kosit na rozšírenie spaľovne komunálneho odpadu v Kokšove–Bakši.
Proti projektu bojujú ochrancovia prírody z mimovládnych organizácií Sosna, Priatelia Zeme a Abovská Osa. Včera odovzdali na magistráte petíciu s 2200 podpismi občanov Košíc a okolitých dedín.
S rozšírením kapacity nesúhlasia ani starostovia obcí združených v Mikroregióne Hornád, ktoré ležia v bezprostrednej blízkosti spaľovne. Majú obavy z toho, že zvýšenie objemu spaľovaného odpadu rapídne zhorší už aj tak poznačené životné prostredie v okolí zdroja znečistenia.
Kompromis
Pôvodný projekt počítal aj s výstavbou nového kotla s kapacitou 120-tisíc ton odpadu ročne. Celková projektovaná kapacita by sa vyšplhala až na 280-tisíc ton, čím by sa košická spaľovňa stala najväčšou na Slovensku. Na porovnanie: spaľovňa v Bratislave môže zneškodniť 175-tisíc ton za rok.
Poslanci zrejme pod tlakom verejnej mienky schválili len prvú z troch etáp projektu, teda rekonštrukciu druhého kotla a výstavbu turbíny na výrobu elektrickej energie.
Celkové náklady dosiahnu 12 miliónov eur (viac ako 400 miliónov korún). Mesto by sa malo na projekte podieľať vkladom 12 miliónov korún. Podľa predbežných informácií úver poskytne spoločnosť, v ktorej má majoritný balík akcií talianske združenie 4Italy a jej akcionárom je aj mesto Košice, Dexia banka.
Ekologický projekt(?)
Vedenie Kositu neakceptuje výhrady ochranárov, že projekt je neekonomický a neekologický. Obidva kotly majú byť vybavené najmodernejšou technológiou, ktorá spĺňa kritériá Európskej únie. Navyše, výrobou elektrickej energie z pary, ktorá vzniká pri spaľovaní, a doteraz sa využíva len čiastočne v teplárenskom systéme, sa narábanie s odpadmi zefektívni.
Podľa riaditeľky spaľovne Anny Makatúrovej, v minulosti poslankyne za Stranu zelených v mestskom zastupiteľstve, dvojnásobné zvýšenie kapacity zariadenia neznamená rovnaký nárast spaľovaného odpadu. Jeden kotol by mal byť záložným zdrojom pri výrobe elektrickej energie.
„Priemyselný plán nie je proti ekológii,“ zdôraznila Makatúrová. Riaditeľka rázne odmietla podozrenia ochranárov, že keď chce spoločnosť využiť kapacitu spaľovne, bude musieť odpady dovážať, v opačnom prípade zaplatia rekonštrukciu občania vo zvýšených poplatkoch.
Vážne obvinenia
Väčšina diskutujúcich poslancov ostro kritizovala predložený návrh. Podľa Mariána Dittricha (KDH) obsahuje množstvo nepresností a protirečení.
Alfonz Halenár (nezávislý) dokonca obvinil spoločnosť Kosit z klamstiev. Považuje za škandál, že mesto podpísalo v minulosti s Kositom zmluvu, ktorá mu zaručuje monopolné postavenie v oblasti odpadového hospodárstva. Podľa neho by malo vytvárať konkurenčné prostredie aj v tejto oblasti. „Schválením návrhu mesto podporí monopol,“ upozornil.
Mária Gamcová (Slobodné fórum) spochybnila plánované zisky Kositu, ktoré podľa nej vychádzajú z nereálnych čísiel.
Napriek väčšine negatívnych reakcií poslanci podporili návrh pomerom hlasov 29 za, 6 proti, 5 sa zdržali.