Za matky nechce štát platiť

Ministerka práce nechce platiť poistenie do druhého piliera za rodičov. Bývalá ministerka Radičová hovorí, že je to protirodinný návrh. Dotknutí sa cítia aj rodičia.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

BRATISLAVA. Za rodičov na rodičovskej dovolenke štát nechce platiť starobné sporenie do druhého piliera. Ministerka práce to navrhuje v novele zákona o sociálnom poistení.

Všetky matky, prípadne otcovia na rodičovskej dovolenke sa podľa ministerky Viery Tomanovej musia podriadiť „vážnym dôvodom všeobecného záujmu, ktorým je udržanie finančnej stability priebežne financovaného systému“.

Znamená to, že štát za týchto poistencov počas ich rodičovskej dovolenky nebude platiť peniaze na ich dôchodkové účty, ale len do prvého piliera, teda do Sociálnej poisťovne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je to diskriminácia

Za diskriminačné to považuje opozícia, ale aj niektorí poslanci koalície.

„Zdá sa mi to diskriminačné,“ hovorí šéf sociálneho výboru parlamentu Jozef Halecký z HZDS. O návrhu budú podľa neho hovoriť v poslaneckom klube a potom aj s ministerkou. Halecký by si vedel podobné obmedzenie predstaviť počas materskej dovolenky, čo je asi 28 týždňov, no nie počas celej rodičovskej dovolenky. Tá môže trvať tri roky, u rodičov, ktorí sa starajú o zdravotne postihnuté či dlhodobo choré dieťa aj sedem rokov.

Ďalší koaličný partner SNS bude podľa poslanca Rafaela Rafaja o návrhu ešte rokovať.

Exministerka práce Iveta Radičová z SDKÚ ho považuje za protirodinný. Ministerstvo by si podľa nej malo uvedomiť, že nerozhoduje o peniazoch štátu, ale o peniazoch životného partnera matky a ďalších jej príbuzných, ktorí sa na jej dôchodkové príspevky skladajú cez svoje dane. „Ak mamička na isté obdobie vypadne z možnosti byť v sporivom pilieri, tak sa jej tým v budúcnosti znižuje dôchodok,“ hovorí Radičová. Upozorňuje, že čím viac detí sa rodina rozhodne mať, tým viac ju štát poškodí.

SkryťVypnúť reklamu

Klára Sárközy z SMK označuje návrh za nezmysel. „Keď sa niekto stará o postihnuté dieťa alebo je na materskej dovolenke, prečo ho chceme trestať?“

Oľga Škorecová z ministerstva práce odmieta, že by išlo o diskriminačné či protirodinné opatrenie. V súčasnosti sa totiž podľa nej nedá s istotou povedať, či by dôchodok rodičov bol vyšší, ak by zostali aj v druhom pilieri.

Matky: Nevážia si nás

Štát v súčasnosti platí odvody do druhého piliera za 127-tisíc rodičov, najmä žien. Návrh sa ich dotkol. Zuzana Mastisová z materského centra Mamina v Banskej Bystrici ho pokladá za nespravodlivý.

„Nechápem, prečo je v našej spoločnosti materstvo stále bagatelizované. Všetci sa môžeme k tomu teraz postaviť tak, že nebudeme mať deti, aby nám zostali zachované výhody, a teraz aj výhodu môcť si vybrať, kde si chcem sporiť na dôchodok.“

SkryťVypnúť reklamu

Katarína Komlóšiová z materského centra Nezábudka v Žiline hovorí, že návrh je zlý. „Potvrdzujú sa slová môjho manžela, že od štátu nemôžeme nič očakávať. Ak sa chcem zabezpečiť v budúcnosti, musím si sporiť sama.“

Únia materských centier teraz návrh študuje a rozhodne sa, ako sa k nemu postaví, či ho bude pripomienkovať.

Návrhy, ktoré sa dotknú matiek

štát za rodičov na rodičovskej dovolenke nebude platiť dôchodkové odvody do druhého piliera, teda na osobný účet rodiča, ale len do prvého piliera, teda len do Sociálnej poisťovne,

štát nebude platiť do 2. piliera za rodičov, čo sa starajú o deti do šesť rokov, ani za rodičov, čo sa starajú o deti s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov veku dieťaťa a ani za ľudí, čo sa starajú o zdravotne postihnutých príbuzných,

SkryťVypnúť reklamu

Sociálna poisťovňa prestane zohľadňovať pri výpočte dôchodku materské dovolenky, ktoré rodičia absolvovali do 1. 1. 2003. Doteraz poisťovňa hodnotila toto obdobie osobným mzdovým bodom 0,6,

zjemnia sa však prísne podmienky na zisk materského, dnes ho žena dostane, ak platila poistenie aspoň 270 dní počas posledných dvoch rokov, ak však bola chvíľu zamestnankyňou a chvíľu napríklad samostatne zárobkovočinnou osobou, tieto obdobia poistenia sa navzájom nespočítavali, ak prejde novela, bude rozhodujúce len to, či bola žena 270 dní poistená, nie to, v akej pozícii platila poistenie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 558
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 274
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 057
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 215
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 928
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 838
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu