Al-Káida je späť. Americkí bezpečnostní analytici CIA v najnovšom odhade teroristických hrozieb tvrdia, že má rovnakú silu a vplyv ako pred 11. septembrom 2001.
Napriek tomu, že časť sveta je už takmer šesť rokov vo vojne proti terorizmu, investuje veľké peniaze do spravodajských služieb a lepšie chráni svoje hranice, ukazuje sa, že hrozba útokov je veľmi akútna.
Proti Britániiaj Pakistanu
Británii sa al-Káida po nevydarených pokusoch vyhráža novými útokmi pre rytiersky titul pre Salmana Rushdieho a v Amerike sa čoraz viac hovorí, že už toto leto by na ňu znovu mohla udrieť bin Ládinova organizácia.
„Mám silný pocit, že toto leto nám niečo hrozí,“ hovorí otvorene americký minister pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff. V zóne ohrozenia sú podľa analytikov okrem USA a Británie, Holandsko, Dánsko a Nemecko. Aj preto, že ich občania môžu pomerne ľahko cestovať do Pakistanu, kde sa v niektorých odľahlých regiónoch veľmi dobre darí výcvikovým táborom al-Káidy.
Pre ľudí s pasmi z krajín západnej Európy tiež platí, že pri vstupe do USA sa na nich nevzťahuju žiadne „kontrolné opatrenia“, z čoho sú Američania vydesení.
Al-Káida ich však môže zasiahnuť aj v Iraku. Už pred niekoľkými dňami americká armáda upozorňovala, že sunnitský odboj napojený na al-Káidu chystá v krajine „spektakulárny útok“, ktorý by mal definitívne pochovať aj zvyšky podpory pre ťaženie prezidenta Busha.
Rodinný podnik
Al-Káida je určite silnejšia ako pred rokom, odhaduje AP.
„Vidíme viac peňazí, viac komunikácie, viac výcviku. Vidíme, že ich aktivita vzrastá,“ povedal John Kringen, ktorý šéfuje analytikom v CIA. Iný nemenovaný predstaviteľ spravodajskej služby zase povedal: „Al-Káida ukazuje väčšiu a väčšiu schopnosť plánovať útoky v Amerike a Európe.“ Môže sa totiž spoliehať na „domácich“.
Al–Káida v posledných šiestich rokoch totiž investovala nemalé prostriedky na výcvik potenciálnych teroristov z Európy a údajne má záujem o nových ľudí.
V odhade sa tiež píše, že organizácia sa sústreďuje na zvyšovanie počtu veliteľov na strednej úrovni, ktorí často prichádzajú o život pri útokoch, aby sa jej znovu nestalo, že bude načas oslabená.
Začína tiež údajne viac a viac vyzerať ako „rodinný podnik“, keď si funkcie odovzdávajú z otca na syna, či z brata na brata. Narastá aj počet verejných „vystúpení“ lídrov organizácie na internete.
Kde je bin Ládin?
Správa sa údajne špeciálne nezmieňuje o šéfovi al-Káidy Usámovi bin Ládinovi. Americkí analytici veria, že žije, zrejme na pomedzí Pakistanu a Afganistanu pod ochranou miestneho klanu. Jeho členov zrejme neláka odmena 25 miliónov dolárov, ktorú sú Američania ochotní za lídra al-Káidy zaplatiť.
Kliknite - obrázok zväčšíte.Autor: mik