Červená mešita v Islamabade je po týždni bojov prázdna. Armáda stále prehľadáva miestnosti, odstraňuje nastražené bomby a hľadá ďalšie obete.
Podľa premiéra Šaukata Azíza medzi nimi neboli deti ani ženy. Aj keď doterajšie čísla hovoria o 106 mŕtvych, tieto údaje nie sú konečné.
Prezident Parviz Mušaraf krviprelievanie ukončil. Umiernení moslimovia s jeho zásahom v mešite súhlasili. Vyčítali mu len to, že prišiel neskoro.
V odľahlejších častiach krajiny je situácia iná. V oblastiach Varzistánu, v Karáči či Pešaváre ľudia proti útoku na mešitu demonštrovali. Druhý najsilnejší muž al–Káidy Ajmán Zavahrí dokonca vyzýval v internetovej nahrávke na odvetu.
Obete pochovali bez mien
Klerik Abdul Rašíd Ghází bol pred deviatimi rokmi, keď zavraždili v Červenej mešite jeho otca Abdulláha, umierneným moslimom. Nikomu by ani nenapadlo, že o pár rokov by mohol byť zavraždený na tom istom mieste. Včera ho pochovali v malej dedine v pakistanskej provincii Pandžáb.
Na pohrebe nechýbal jeho brat imám Abdul Azíz, ktorý pred podobným osudom ušiel z obliehanej mešity v ženskom preoblečení.
Pomodliť sa nad bratovou rakvou prišiel priamo z väzenia. Moslimov v Pakistane vyzýval na „islamskú revolúciu“.
Na poslednú rozlúčku s klerikom prišlo asi tritisíc ľudí, ktorí otvorene vyhlasovali džihád (svätú vojnu). V hlavnom meste Islamabade pochovali vyše 70 zabitých islamistov bez príbuzných.
Mŕtvoly iba odfotografovali, odobrali im DNA a odtlačky prstov. Na rakvách mali namiesto mien len čísla. Ak ich neskôr rodiny identifikujú, môžu si ich odniesť a pochovať oficiálne niekde inde.