Bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani má vďaka 11. septembru povesť nebojácneho lídra. Naozajstnými hrdinami najhoršieho teroristického útoku proti Spojeným štátom sú však požiarnici. V dvojičkách Svetového obchodného centra v New Yorku ich pri záchrannej akcii zomrelo takmer 350.
Práve požiarnici teraz zaútočili na Giulianiho a nepriamo ho obvinili zo smrti svojich kolegov. Pre starostu Ameriky, ako ho médiá prezývajú, to môže byť predzvesť prvého vážneho problému v rozbiehajúcej sa prezidentskej kampani.
Odborová organizácia Medzinárodná asociácia požiarnikov, ktorá združuje takmer tristotisíc amerických hasičov, zverejnila dokument, v ktorom napadla Giulianiho počínanie počas 11. septembra. Ich kritika môže vážne ohroziť pozíciu zatiaľ najfavorizovanejšieho republikánskeho kandidáta na prezidenta.
Tri výhrady
Odborári majú voči nemu hneď tri základné výhrady. Giuliani vraj nevybavil hasičov dostatočným počtom rádií. Mnohí preto nepočuli varovanie, aby okamžite opustili budovu. Keďže policajti mali funkčný rádiový systém, prežili všetci.
Takisto ho obviňujú, že základňu požiarnikov situoval práve do dvojičiek, ktoré už v minulosti boli terčom teroristov. A do tretice mu vyčítajú, že ani nie po dvoch mesiacoch Giuliani ukončil takmer všetky práce pri hľadaní tiel a začal s upratovaním Ground Zero.
Čistenie sa začalo v deň, keď z trosiek vytiahli zlato a striebro v hodnote 230 miliónov dolárov.
„Musíme zabezpečiť, aby sa vedelo, o čom je Giulianiho práca,“ tvrdí v „minidokumente“ nazvanom Mýtus o Rudym Giulianim, šéf organizácie Harold Scheitberger. „Myslíme si, že je zarážujúce, ak sa chce stať vrchným veliteľom. Využíva tragédiu na získavanie peňazí a robí z nej leitmotív svojej prezidentskej kampane,“ povedal vo vysielaní MSNBC. „Pre tie vysielačky môj syn zomrel,“ hovorí v Jim Riches, ktorý rovnako ako jeho syn je hasičom.
Politikárčenie?
Giulianiho volebný tím okamžite rozbehol obhajobu svojho šéfa. Za všetkým vidí politickú hru. Odborársky zväz požiarnikov totiž nikdy nebol naklonený republikánom a ani v týchto voľbách sa neočakáva zmena. V roku 2004 bol medzi prvými, ktorý oznámil svoju podporu demokratickému kandidátovi Johnovi Kerrymu. V minulosti tiež viackrát podporili newyorskú demokratickú senátorku Hillary Clintonovú.
Nové problémy
Pre Giulianiho to nie je prvý problém, ktorému čelí kampane. Konzervatívci ho tradične kritizujú pre liberálny postoj k interrupciám a právam homosexuálov.
Bývalá šéfka Úradu pre ochranu životného prostredia Christie Toddová Whitmanová zase označila za chybu, že ako starosta neprikázal záchranným tímom v meste, aby nosili respirátory. Kritizujú ho tiež za to, že odstúpil z prípravy správy na riešenie situácie v Iraku. A jedného zo šéfov jeho kampane Thomasa Ravenela obvinili z držania a obchodovania s kokaínom.
Napriek tomu má Giuliani podľa posledného prieskumu USA Today a Gallupovho ústavu spomedzi republikánov najvyššiu podporu – 30 percent.