BRATISLAVA. Poľskí obchodníci pravidelne navštevujú ľudí zo slovenských dedín v blízkosti poľských hraníc. „Donáškou až do domu“ podľa miestnych obyvateľov v závislosti od sezónneho obdobia ponúkajú takmer všetky druhy zeleniny a ovocia.
Lacnejšie a pohodlnejšie
Jindra Donovalová z mesta Vysoké Tatry sa na Poliakov teší v čase, keď dozrievajú jahody. „Tie od nich sú veľmi chutné a niekedy až o 40 percent lacnejšie ako v našich obchodoch,“ povedala Donovalová.
Rozdiel cien pri iných druhoch ovocia a zeleniny je menší. Podomový predaj je podľa prieskumu SME najviac rozšírený v okolí Spišskej Starej Vsi v okrese Kežmarok. „Poliaci pravidelne predávajú v každej dedinke po celom Zamagurí. Ľudia ich služby vítajú,“ povedala Viera Oravcová zo susedného Červeného Kláštora.
V týchto dňoch sú hitom zemiaky pri cene 12 korún za kilo, nastupujú takisto uhorky po 18 korún. Akciové ceny zemiakov a uhoriek sa v slovenských predajniach v súčasnosti pohybujú nad 15, respektíve 21 korunami. Oravcová si myslí, že pre ľudí nie sú motivujúce iba poľské ceny. Tie nie sú vždy nižšie ako slovenské. „Pre ľudí je pohodlné, že tovar im donesú priamo domov. Najmä v našom regióne, kde nie sú supermarkety,“ vysvetľuje Oravcová. Veľa ľudí si podľa nej našlo „stálych dodávateľov“ spoza hraníc, u ktorých si tovar objednajú dokonca „na mieru“. Napríklad rezanú kapustu alebo na zaváranie postrúhanú cviklu.
Domáci: Nepáči sa nám to
Poľskú konkurenciu vnímajú domáci zeleninári ako nečestnú. „Áno, vieme o nich. Kým my musíme platiť nemalé poplatky za trhové miesta, oni predávajú bez povolení a registračnej pokladnice,“ posťažovala sa podnikateľka Katarína z popradského trhoviska. Tá si myslí, že orgány samosprávy sú k ich pôsobeniu benevolentné a nepodnikajú potrebné kroky. Fakt, že nijaké žiadosti o povolenia od poľských zeleninárov neregistrujú, nám potvrdili napríklad úrady miest Vysoké Tatry a Kežmarok.
Registračnú pokladnicu netreba vždy
Danuša Krkošová zo Slovenskej obchodnej inšpekcie objasňuje, že riešenie prípadných nelegálnych predajcov zeleninárov majú v kompetencii mestá a obce. Tie musia na predaj zeleninárskych produktov vydať povolenie. Podľa Krkošovej pri predaji zeleniny a ovocia nie je potrebná registračná pokladnica, ak sa predávajú vlastne vypestované produkty. Poľskí obchodníci však nepredávajú v pohraničí len vlastnú produkciu. Väčšinou ide o nakúpený tovar u prvovýrobcov.
Ako občania EÚ môžu u nás predávať tovar aj poľskí trhovníci, potrebujú však na to živnostenské oprávnenie.
Zvýšenú obchodnú aktivitu v pohraničí majú Poliaci aj smerom ďalej na východ v okresoch Stará Ľubovňa, Bardejov a Svidník. O čosi menej predávajú na Orave. Z informácií z oravských obecných úradov vyplýva, že ľudia za nákupmi radšej cestujú do Poľska, aj keď podomový predaj zeleniny nie je pre nich neznámy. Na Kysuciach donášky zeleniny a ovocia veľmi nepoznajú. „Záujem ľudí by aj bol, no keby sa tu Poliaci objavili, naši obchodníci by im dali po prstoch. Je to tak na celých Kysuciach,“ prezradila nám Anna Časnochová z Obecného úradu Skalité.