SREBRENICA. Každý druhý júlový týždeň sa to opakuje. Kamióny dovezú k pamätníku Potočari v Republike Srbskej desiatky rakví s identifikovanými obeťami srebrenickej masakry. Počas jej výročia ich potom prídu pochovať nešťastní príbuzní.
Dvanásť rokov po genocíde v Bosne sa podarilo identifikovať iba necelú polovicu z vyše sedemtisíc moslimských mužov a chlapcov, ktorých dal pozabíjať bosnianskosrbský veliteľ Ratko Mladič. Ten Mladič, po ktorom chceli srbskí radikáli nedávno pomenovať belehradský bulvár a ktorý sa pred tribunálom v Haagu stále ukrýva na slobode.
Na včerajšej smútočnej spomienke v Srebrenici nechýbala ani hlavná žalobkyňa tribunálu Carla del Ponteová, podľa ktorej sa hlavný vinník ukrýva v susednom Srbsku. Do Srebrenice s ňou prišiel aj vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva v Bosne Miroslav Lajčák.
Lajčákov prvý krok
Slovenský diplomat, ktorý má teraz v Bosne hlavné slovo, deň predtým potešil príbuzných obetí genocídy, keď odvolal šéfa bosnianskosrbskej polície a jeho 35 podriadených pre podozrenie z účasti na masakre.
„Ťažko hovoriť o vyrovnaní s minulosťou, ak príbuzní obetí vidia prechádzať po ulici vinníkov masakry,“ povedal SME Lajčák. Jeho krok vraj prijalo vedenie Republiky Srbskej pokojne.
„Pre nás i pre obete urobil spravodlivú vec, po toľkých rokoch si ju zaslúžime,“ komentovala Lajčákov krok pre Reuters mladá žena, ktorá včera v Srebrenici pochovala pozostatky svojho otca. (lum, rek)