V Európskej komisii, najväčšom úrade únie, pracuje už 2520 ľudí z 10 nových krajín, čo je 90 percent očakávaného stavu na tento rok. Medzi jednotlivými štátmi a tiež postmi sú však veľké rozdiely.
Slováci i Česi sa ľahko stávajú referentmi a sekretárkami. Napríklad medzi šéfmi oddelení v komisii by však malo byť 15 Slovákov a je ich tam len šesť. Podobne sú na tom aj Česi a horšie sú na tom len Poliaci. Znepokojená komisia to vysvetľuje tým, že na nábor si dala čas do roku 2010, takže je asi v polovici.
Ešte výraznejší je rozdiel na vrchole bruselskej byrokracie. Riaditeľov, ktorí sú po komisároch na štvrtom mieste, majú Maďari sedem, čo je viac než ich kvóta. Česi riaditelia sú v komisii len dvaja a tretinu svojich miest stačili obsadiť aj Poliaci.
Riaditelia a úradníci prechádzajú výberovým konaním, kde hrá značnú rolu ich podpora z domova. Česi a Slováci v tom však zaspali.
Poľský euroúradník, ktorý nechcel byť menovaný, tvrdí, že Poliakov a Čechov nikto veľmi do tímu nechce. Komisia diskrimináciu popiera.
Autor: Brusel