Libanon: chaos aj rok po vojne

Po vojne, ktorá sa skončila bez víťazov, môžu prísť ďalšie koflikty. Libanonu hrozí občianska vojna, napätie rastie aj medzi Sýriou a Izraelom.

Súrodenci v libanonskej dedinke južne od Bejrútu pred svojím domom, ktorý zničili nálety počas vlaňajšej vojny.Súrodenci v libanonskej dedinke južne od Bejrútu pred svojím domom, ktorý zničili nálety počas vlaňajšej vojny. (Zdroj: SITA/AP)

Bola to vojna, ktorá politicky aj fyzicky rozvrátila Libanon a riadne zatriasla sebavedomím Izraela. Síce nemala jasného víťaza, ale profitovali z nej najviac radikáli v Libanone podporovaní režimami v Sýrii a Iráne.

Malo to byť leto, na ktoré sa vzmáhajúci Libanon tešil. Namiesto prívalu turistov sa však krajina dostala ešte do väčšej krízy, aby mohla začať budovať krajinu odznova. Presne pred rokom 12. júla sa začala letná alebo druhá libanonská vojna. Vyvolal ju únos dvoch izrael­ských vojakov hnutím Hizballáh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obnova potrvá dlho

Trvala 34 dní, ale hlavne Libanon sa z nej bude spamätávať ešte pekných pár rokov. Nejde len o zničenú infraštruktúru, vyľudnené dediny na juhu krajiny či obrovské straty v turistickom priemysle.

Libanon je od vojny v permanentnej politickej kríze sprevádzanej atentátmi, stotisícovými demonštráciami, streľbou v utečeneckých táboroch a neustávajúcim tlakom zvonka.

Opäť sa stal miestom, kde sa zrážajú záujmy mocností, kde si veľkí riešia svoje problémy. V Libanone sú v konflikte prozápadná vláda podporovaná Západom a opozičný Hizballáh sponzorovaný Iránom a Sýriou.

Do toho sa ešte primiešal tradičný libanonský problém - jeho síce unikátne, ale veľmi problematické nábožensko-etnické zloženie. Sunniti, šiiti, kresťania, palestínski utečenci, liberálni a sekulárni Libanončania spoločne pred rokom vzdorovali tomu, čo nazývali izraelskou agresiou, po vojne si však opäť začali robiť problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia občianska vojna?

Vláda národnej jednoty sa rozpadla, politických protivníkov likvidovali na uliciach, všetci sa obviňovali z toho, že pracujú pre cudzie záujmy.

V krajine sa medzitým pomaly začala rozťahovať al-Káida či organizácie, ktoré sa k nej hlásia. Posilňuje aj Hizballáh, ktorý sa vďaka peniazom z Iránu stal hlavným „investorom“ rekonštrukcie poničeného juhu krajiny aj Bejrútu. Libanončania rok po vojne žijú v strachu, nie však z toho, že ich znova bude ostreľovať Izrael, ale z novej občianskej vojny.

Aj v Izraeli majú strach z novej vojny, tentoraz so Sýriou. Vojenská rozviedka tvrdí, že by mohla byť desaťkrát horšia ako tá s Hizballáhom.

Sýrska hrozba

Je zrejmé, že Sýriu k čudným manévrom okolo izraelskej hranice vyprovokovala aj slabosť židovského štátu počas vojny v Libanone. Izraelská armáda síce po vojne pristúpila k rekonštrukcii, ale analytici si myslia, že môže trvať príliš dlho a Izrael na ňu nebude mať dosť času. Rok po vojne sa tiež ukazuje, že izraelská civilná obrana, ktorá sa nebola schopná postarať o obyvateľov severu pod paľbou kaťúš, na tom nie je ani o nič lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

Zajatých vojakov nenašli

Keď sa vlani začala vojna, Izrael ju vysvetľoval, tým, že tak dostane domov unese­ných izraelských vojakov. Zároveň mala ukončiť ostreľovanie severu krajiny kaťušami. Rok od vojny je od rakiet relatívny pokoj, záložníci Ehud Goldwasser a Eldad Regev však doma nie sú. A nie je ani jasné, či vôbec žijú.

Ich rodiny bez prestávky lobujú za ich oslobodenie po celom svete, píšu listy manželkám členov Hizballáhu, organizujú demonštrácie, tlačia sa do médií a neprestávajú veriť.

V novinách sa z času na čas objavia nádejné správy o nemeckom vyjednávačovi, ktorý údajne pracuje na dohode medzi Izraelom a Hizballáhom o ich prepustení, či o tom, že ich skoro oslobodili Taliani.

Tie potom oficiálne miesta poprú a nálada v rodinách Ehuda a Eldada aj v Izraeli ide opäť dole. Vtedy sa spomína na vojaka Rona Arada, ktorého v Libanone držia viac ako dvadsať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Počas vojny sa svet často pýtal, či bombardovanie Libanonu nie je privysokou cenou za osud dvoch vojakov a či Izrael radšej nemal pristúpiť na vyjednávanie o ich prepustení a nie sa ich pokúšať dostať domov silou.

Izraelskí politici však povedali nie. S teroristami sa podľa nich nevyjednáva. Analytici však upozorňovali na to, že menej „vznešený" prístup by možno priniesol lepšie výsledky. Dlho sa debatovalo aj o tom, či sa únosu záložníkov nedalo zabrániť.

Ich veliteľ včera pre denník Jediot Achronot povedal, že nie. Zdôraznil, že unesení neurobili žiadnu veľkú chybu. „Jednoducho sa tomu nedalo zabrániť," vyhlásil.

Goldwasserovi a Regevovi kolegovia teraz trénujú, aby sa nedostali do pasce a nepadli do rúk teroristov.

SkryťVypnúť reklamu

(mik)

Pohľad na dom v severoizraelskom meste Naharíja vlani, keď ho zničila raketa hnutia Hizballáh, a dnes.

FOTO – SITA/AP

Autor: Tel Aviv

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 372
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 977
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 133
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 130
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 905
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 662
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 638
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu