Odhaduje sa, že až 95 percent obyvateľov Zimbabwe žije pod hranicou chudoby, nezamestnanosť sa blíži k 80 percentám a dnešná 20-tisíc percentná hyperinflácia môže koncom roka vyskočiť na jedenapolmiliónovú. „Krajina sa vďaka hyperinflácii prepracovala do estrádnej časti televíznych správ, kde dominujú prírodné katastrofy a dvojhlavé teľatá,“ hovorí profesor ekonómie Tony Hawkins z Hararskej univerzity.
Život v Zimbabwe pritom vôbec nie je na smiech. Americký dolár má podľa oficiálneho kurzu hodnotu 250 miestnych dolárov. V skutočnosti sa predáva po 400–tisíc, pričom kurz sa každým dňom zhoršuje.
Bezcenná mena
Ešte v januári stál na čiernom trhu 3–tisíc miestnych dolárov. Domáca mena je prakticky bezcenná. Na čiernom trhu sa už nakupuje výlučne za juhoafrické randy a americké doláre. Vidiek sa vrátil k predkoloniálnemu výmennému obchodu: kilo kukurice za liter benzínu.
Aj ľudia, ktorí zatiaľ neprišli o prácu, dávajú prednosť výplate v naturáliách. Tom Siziba, ktorý na znárodnenej belošskej farme okopáva zeleninu, dostal v júni mzdu v hotovosti. Ešte v ten deň sa jeho rodina rozbehla s kufrom bankoviek na nákup paliva a trvanlivých potravín.
„Na ďalší deň by sme za tie isté peniaze kúpili o štvrtinu menej,“ hovorí Siziba.
Známa anekdota z čias weimarskej republiky podľa profesora Hawkinsa platí aj dnes v Zimbabwe. V reštaurácii sa odporúča platiť už pri objednávaní. Po konzumácii by ste vďaka hyperinflácii zaplatili viac.
Obyvatelia Zimbabwe pre recesiu prišli o úspory aj prácu, za ktorou sa asi tri milióny ľudí nelegálne presťahovali do Juhoafrickej republiky.
Diktátor Robert Mugabe (na snímke Reuters), ktorý z hospodárskej krízy zaryto viní Západ, sa ekonomiku pokúša prebrať zásahmi do zvyšných trhových mechanizmov. Každá „reforma“ zatiaľ len prehĺbila krízu. Zmrazením cien sa z obchodov vytratili potraviny a z čerpadiel zmizol benzín.
Budú vôbec voľby?
Mugabe chce napriek všetkému vládnuť ďalej. V minulosti sa spoliehal na zmanipulované voľby. Správa domácej tajnej služby ho podľa juhoafrickej tlače varovala, že v regulárnych prezidentských voľbách by nedostal ani 20 percent hlasov. Nikto v Zimbabwe už preto ďalšie voľby ani nečaká.
Mugabe nemôže riskovať ani predčasný dôchodok v exile. Diktátor vraj znervóznel po tom, ako sa aj napriek zárukám spojencov pred medzinárodnými tribunálmi ocitli jeho bývalí kolegovia Slobodan Miloševič a Charles Taylor.
Autor: Roman Lipták, Johannesburg pre SME