V sobotu som sa tam vrátil, pretože vo IV. dvore Malej pevnosti mal vernisáž kamarát, maliar Ivan Bukovský, ktorý žije v Podlesí pri Příbrame, spoločne so sochami bratislavského Milana Lukáča.
Toto západočeské mesto pôsobí dodnes tiesnivým a varovným dojmom, aj keď možno náhodou neviete, že do bývalého terezínskeho geta nacisti zavliekli okolo stopäťdesiattisíc židov z celej Európy a viac než pätina z nich tam zomrela.
Verím, že keď do jednej z malých ciel, kde boli tí úbožiaci vtesnaní, dnes vojde nejaký malý žiačik, určite mu to dá viac než niekoľko hodín výučby zemepisu.
Pamätník Terezín nakoniec pripomína holocaust množstvom dôležitých akcií, napríklad aj literárnou a výtvarnou súťažou pre základné a stredné školy. A tiež citlivou výstavnou dramaturgiou.
Bukovského starozákonné postavy a Lukáčove reliéfy, grafiky a popartové objekty, zhotovované často z kovového šrotu, sú do prostredia Malej pevnosti, ktorá bola medzistanicou, odkiaľ putovali väzni pred súd alebo do koncentračných táborov, totálne vhodné.
Lukáčove znamenité práce však určite mnohí poznáte z Pamätníka holocaustu v Bratislave alebo z Monumentu politických väzňov v Žiline.
Autor: Jan Rejžek