Podpredseda poľskej vlády a šéf populistickej Sebaobrany Andrzej Lepper už nie je členom vlády Jarosława Kaczyńského. Dôvodom jeho bleskového odvolania boli zistenia protikorupčnej polície.
Lepper si vraj vyžiadal vysoký úplatok za kladné rozhodnutia ministerstva poľnohospodárstva. Kauza mala veľmi rýchly priebeh. Prezident Lech Kaczyński hneď vyhovel návrhu svojho brata a ešte v pondelok večer Leppera odvolal.
Lepper sa bráni,strana váha
Populistický šéf Sebaobrany hneď vyhlásil, že jeho vykopnutie z kabinetu znamená aj vystúpenie jeho strany z vlády.
Po rozpade koalície Sebaobrany, Práva a spravodlivosti Jarosława Kaczyńského a Ligy poľských rodín ministra školstva Romana Giertycha by vládnuce dvojičky prišli o väčšinu v parlamente.
Situácia však nie je taká horúca. Druhý deň po Lepperovom odvolaní už Sebaobrana zjemnila rétoriku. Jej poslanecká frakcia zatiaľ ostáva v koalícii aj bez Leppera ako člena vlády. Žiada však, aby sa do piatka zverejnili dôkazy o údajnej korupcii jej lídra. Hrdina celej kauzy Lepper opakoval, že od nikoho neprijal úplatok a ani žiadny nežiadal. Zároveň však tvrdí, že do vlády sa už vrátiť nechce.
Boj proti korupcii je jednou z priorít vlády Jarosława Kaczyńského. Svedčí o tom aj vznik novej špeciálnej služby Ústrednej protikorupčnej kancelárie (CBA).
Jej príslušníci zadržali naposledy Piotra Rybu, Lepperovho spolupracovníka, za jeho vyhlásenie, že za úplatok vyrieši každú vec na ministerstve poľnohospodárstva.
Kauza, ktorej obeťou sa stal Lepper, sa týkala zmeny klasifikácie veľmi atraktívneho pozemku pri meste Mrągowo na severovýchode Poľska, z poľnohospodárskeho na stavebný .
K vybaveniu celej záležitosti mal pomôcť úplatok vo výške troch miliónov zlotých (asi 27 miliónov korún). Časť úplatku mala smerovať podľa zistení CBA priamo k Lepperovi.
Kde sú dôkazy?
Žiadne dôkazy však nezverejnili. Minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro len vyhlásil, že dôkazy sú veľmi silné a existujú náznaky, že v tom mohol byť zapletený aj šéf rezortu.
Lepper sa bráni, že rozhodnutia o zmene klasifikácie pozemku, ak sú riadne doložené, sa vydávajú takmer automaticky. Navyše o tom rozhodoval štátny tajomník, ktorý zastupuje Kaczyńského Právo a spravodlivosť.
Bez jednoznačných dôkazov je zatiaľ kauza odvolania predáka Sebaobrany pochybná.
O to viac, že pred dvoma týždňami strany vládnej koalície podpísali dodatok ku koaličnej zmluve. Dohodli v ňom podmienky spolupráce až do roku 2009, teda do riadneho konca súčasného volebného obdobia.
Analýza
Ako to môže v Poľsku dopadnúť
V súčasnej situácii je niekoľko možností ďalšieho vývoja politickej situácie v Poľsku. Tá najjednoduchšia predpokladá, že koalícia Práva a spravodlivosti, Ligy poľských rodín a Sebaobrany bude naďalej vládnuť, hoci už bez účasti Andrzeja Leppera vo vláde.
To už tu raz bolo, keď premiér Jarosław Kaczyński vyhodil Leppera z vlády po prvý raz vlani v septembri. Lepper vtedy vraj konal proti koaličnej dohode počas rokovania o štátnom rozpočte. Necelý mesiac na to sa však už obaja politici znovu zdravili na rokovaniach vlády.
Ak Sebaobrana nakoniec vystúpi z vlády, napríklad preto, že minister spravodlivosti nedodá presvedčivé dôkazy o korupčnom správaní Andrzeja Leppera, ešte to nemusí znamenať vypísanie predčasných volieb. Právo a spravodlivosť bratov Kaczyńských počíta s tým, že v priebehu parlamentných prázdnin, začínajúcich sa tento týždeň, sa mu podarí presvedčiť jednotlivých poslancov Sebaobrany, aby naďalej podporovali súčasnú vládu.
Môžu mu v tom pomôcť prieskumy verejnej mienky. Sebaobrana aj Liga majú podľa nich malú šancu vôbec sa prebojovať do parlamentu. Pre poslancov týchto strán je tak čo najdlhšie fungovanie súčasného parlamentu (najneskôr do roku 2009) zárukou práce a dobrého platu.
Predčasné voľby, naopak, chcú dve najväčšie opozičné strany: liberálna Občianska platforma, ktorá vedie v prieskumoch pred stranou Kaczyńského ako aj Zväz demokratickej ľavice.
Tie predložili v utorok predsedovi parlamentu návrh na rozpustenie Sejmu predčasné voľby. Občianska platforma sa rozhodla aj pre výnimočný postup. Predložila návrhy na odvolanie všetkých členov vlády okrem samotného premiéra. Kaczyńského to má prinútiť podať demisiu a vypísať predčasné voľby.
Prečo však liberáli nechcú odvolať samotného predsedu vlády? Neumožňuje im to ústava, ktorá predpokladá, že s návrhom na odvolanie premiéra sa zároveň predloží aj návrh na novú väčšinovú koalíciu a meno budúceho predsedu vlády. Táto možnosť sa pri súčasnom zložení parlamentu javí len ako teoretická možnosť.
(grab)