Sedem dní trvajúca dráma v islamabadskej mešite sa včera skončila smrťou vodcu zabarikádovaných militantov Abdula Rašída Gházího. Zastrelili ho islamisti po tom, ako sa chcel vzdať bezpečnostným zložkám.
„Sprevádzali ho asi štyria spoločníci, keď sa chcel vzdať, bol zastrelený v prestrelke s militantmi,“ citovala agentúra AFP hovorcu ministerstva vnútra Javeda Cheemu.
Pakistanské jednotky vtrhli do priestorov mešity na svitaní. Celý komplex však dostali pod kontrolu až po 12 hodinách bojov. Poslední rebeli sa ukrývali v suteréne moslimskej školy.
Krvavý kúpeľ
Pri útoku zomrelo asi 50 militantov a osem pakistanských vojakov. Armáde sa podarilo oslobodiť asi 30 detí a 24 žien.
Pre vojenský zásah sa vláda rozhodla po tom, ako zlyhali všetky pokusy presvedčiť rebelov, aby zložili zbrane.
Líder radikálov Ghází v telefonáte pre pakistanskú televíziu Geo krátko pred útokom obvinil vládne sily zo zabitia jeho matky, ktorá sa tiež zdržiavala v mešite. Postup armády označil za „agresívny“ a vyhlásil, že „moje mučeníctvo je už teraz potvrdené“.
Jeho brata, imáma mešity Abdula Azíza, armáda zaistila už skôr, keď sa snažil opustiť madrasu v ženskom prevleku.
Asi 50 militantov sa vzdalo bez boja po tom, čo im pred začatím útoku dala armáda poslednú šancu. Ostatní kládli tuhý odpor až do konca.
Tvrdé boje trvali včera celý deň. Okolo obeda sa armáda snažila získať kontrolu nad budovou školy Džamia Hafsa, ktorá má až 75 miestností. „Bude to trvať dlho. Militanti bojujú o každú miestnosť, na schodiskách a verandách,“ citoval včera vojenského hovorcu Wahída Aršada britský denník The Guardian.
Konečný počet obetí zatiaľ nie je známy. Ľudia sa však po včerajšom útoku obávajú odvety militantov a vypuknutia islamskej revolúcie v Pakistane.
Červená mešita
Nachádza sa v centre pakistanskej metropoly Islamabad.
Náboženskú školu (madrasa) pri mešite navštevuje až 9–tisíc študentov.
Muži a ženy vo veku od 10 do 30 rokov tu študujú Korán.
Dlhé roky bol duchovným vodcom mešity Maulan Abdulláh, ktorý vyzýval na džihád.
Od jeho zavraždenia koncom 90. rokov prevzali riadenie komplexu jeho synovia Abdul Azíz a Abdul Rašíd Ghází, ktorého včera vojaci pri útoku na mešitu zabili.