Pohotovosť musí byť

Slúžiť na pohotovosti musia od júla všetci pediatri, lekári pre dospelých aj zubári. Župy sú spokojné, niektorí sa vraj službám vyhýbali.

Lekári chcú za službu na pohotovosti primeranú odmenu.Lekári chcú za službu na pohotovosti primeranú odmenu. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)

BRATISLAVA. Až 100­tisíc korún pokuty môže od júla zaplatiť lekár, ktorý odmietne nastúpiť do pohotovostnej služby. Povinnosť nastúpiť do služby zaviedla novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej sta­rostlivosti.

Lekárske združenia so zmenou nesúhlasia. „Zákon nás ako poskytovateľov starostlivosti núti zúčastňovať sa na zisku iného subjektu a neupravuje naše ohodnotenie. V podstate by sme mohli slúžiť aj zadarmo,“ hovorí Ladislav Pastor z Asociácie súkromných lekárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lekárske služby prvej pomoci prevádzkujú nemocnice alebo firmy, ktoré na to dostali povolenie. Dostávajú peniaze od zdravotných poisťovní a samy si určujú, koľko dajú lekárom.

SkryťVypnúť reklamu

Pastor hovorí, že lekári chápu, aká je potrebná 24­hodinová starostlivosť, ale chcú za ňu primeranú odmenu. Dnes za hodinu služby dostanú 40 až 150 korún.

Pediatrov je málo

Proti povinnosti slúžiť na pohotovosti sú najmä pediatri. Zdravotná poisťovňa platí Lekárskej službe prvej pomoci podľa počtu obyvateľov v regióne a potom podľa počtu výkonov.

„Keďže detí je menej ako dospelých, je kapitácia na detskú pohotovosť nižšia,“ hovorí šéfka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast Kvetoslava Prcúchová. Pripomína, že pediatrov je menej ako lekárov pre dospe­lých, preto sú v službe častejšie. V menších okresoch ako Snina či Nové Zámky je tak hodinová mzda na detskej pohotovosti asi 40 korún. V Bratislave je to 200 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Súkromný lekár má vlastnú ambulanciu – ak v nej cez deň ordinuje a v noci má pohotovosť, ďalší deň ho v ambulancii nikto nenahradí. „Pracovať 32 hodín v kuse je priveľká záťaž, to je hlavný dôvod, pre ktorý lekári nechcú slúžiť na pohotovosti,“ hovorí Prcúchová. Vedela by si predstaviť služby do 22. hodiny.

Župy sú spokojné

Zmenu zákona chvália samosprávne kraje. Všetkých osem žúp totiž hovorí, že má skúsenosť s lekármi, ktorí služby odmietali. „Doteraz sme nemali páky prinútiť ich, dnes nám zákon umožňuje udeliť sankciu,“ hovorí lekár z úradu nitrianskej župy Ľubomír Šefčík.

Lekárka z úradu bratislavskej župy Oľga Veselá hovorí, že vďaka zákonu sa „podarilo vyriešiť hrozbu, že v lete nebude fungovať detská pohotovosť“.

SkryťVypnúť reklamu

Prcúchová pripomenula, že župa si problém vyriešila, no pediatri nemajú s Lekárskou službou prvej pomoci uzatvorené zmluvy a do služby nastupujú len pod hrozbou pokuty. Kritizuje, že o novele s lekármi nikto nehovoril, zmenu pretlačili poslanci až v parlamente.

Nitrianska župa už dostala niekoľko žiadostí o výnimku z pohotovosti pre zdravotný stav alebo rodinnú situáciu, no udeľovať ich nechce.

„Lekári majú podľa zákonov poskytovať svojim pacientom starostlivosť 24 hodín, teda nielen počas ordinačných hodín. Neobstojí teda argument, že ak pracujú pre Lekársku službu prvej pomoci, pracujú pre iného,“ hovorí Šefčík. Pracujú pre seba, pre svojich pacientov a lekárska služba im to uľahčuje, pretože im umožňuje sa striedať.“

Pomoc pre pacienta

SkryťVypnúť reklamu

Zmena podľa ministerstva zdravotníctva slúži pacientom. „Zabezpečí nepretržitú dostupnosť ambulantnej starostlivosti,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková.

V každej župe bude pohotovosť v rovnakých ambulanciách ako doteraz. Hrozba, že po prijatí novely budú pacienti prácne zisťovať, ktorý lekár má pohotovosť, sa nepotvrdila.

Napriek tomu niektoré župy, napríklad trnavská, uvažujú, že takto vyriešia stomatologickú pohotovosť. Zariadiť zubnú ambulanciu je drahé, pomohlo by, keby lekári ordinovali počas pohotovosti vo vlastnej.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 426
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 055
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 535
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 053
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 701
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu