Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
VÝŠKA PRÍSPEVKOV NA PODNIKANIE SA V JEDNOTLIVÝCH OKRESOCH POHYBUJE OD 66 588 AŽ PO 88 785 KORÚN

Aj päťdesiatnici môžu začať podnikať

Strata práce sa pre päťdesiatnikov môže stať ťažkou traumou. Podniky o nich majú záujem len v niektorých regiónoch Slovenska alebo len vo vybraných profesiách. Zrelý vek na pracovnom trhu nie je výhodou.

(Zdroj: Ilustračné foto - ČTK)

Pri zvyšujúcom sa veku odchodu do dôchodku a pripravovaných prísnejších podmien­kach na odchod do predčasného dôchodku je dobrá orientácia na pracovnom trhu aj pre se­niorov stále dôležitejšia.

Navyše, senior v dôchodkovom veku, ktorý nepoberá dôchodok, ale pracuje, si za každý mesiac práce v tomto období zvyšuje svoj budúci dôchodok o pol percenta.

Pomôžu agentúry aj kontakty

Nezamestnaný päťdesiatnik môže využiť špeciálne služby na úradoch práce určených pre túto kategóriu.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri strate zamestnania sa tiež odporúča obnoviť všetky užitočné kontakty na známych z minulosti, či hľadať prácu pomocou komerčných sprostredkovateľských agentúr. Nezriedka je dobrá aj pomoc psychológa.

Zamestnanosť ľudí vo veku od 55 do 64 rokov je na Slovensku nižšia, ako je priemer v únii. Podľa údajov Eurostatu na Slovensku pracuje tretina ľudí v tejto vekovej kategórii. Priemer únie je o desať percentných bodov vyšší, no napríklad vo Švédsku je to takmer sedemdesiat percent.

Príčiny nízkej zamestnanosti päťdesiatnikov

Podľa Petra Goliáša z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) je príčinou tohto stavu - aj napriek nedávnemu zvýšeniu veku na odchod do dôchodku, skutočnosť, že Slováci odchádzajú do dôchodku skôr ako v iných krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhým dôvodom, prečo je na Slovensku nízka zamestnanosť v tejto vekovej kategórii, je podľa Goliáša aj prudký nárast nezamestnanosti, ktorý spôsobila transformácia ekonomiky.

Dosah na starších ľudí bol v tomto prípade citeľnejší, pretože sa ťažšie prispôsobujú zmenám.

Možnosti úradov

Na úradoch práce sa vedie evidencia voľných pracovných miest. Tieto databázy sú pravidelne aktualizované. Úrady práce poskytujú individuálnu starostlivosť evidovaným občanom, uchádzačom o zamestnanie, ktorí sú starší ako 50 rokov.

Základné informácie o trhu práce a o svojich možnostiach uplatnenia sa s aktívnym vyhľadávaním disponibilných pra­covných miest môžete získať na pravidelných stretnutiach so sprostredkovateľkou.

Na úrade práce (zoznam je aj na internetovej stránke www.upsvar.sk) možno získať informácie o inštitúciách sprostredkovania zamestnania za úhradu. Pri využití ich služieb a úspešnom zamestnaní sa cez sprostredkovateľa môže úrad poskytnúť príspevok do sumy 2000 až 3000 korún na čiastočné krytie nákladov - príspevku za sprostredkovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Informácie o voľných pracovných miestach možno získať aj na internetových stránkach, napríklad: www.profe­sia.sk, www.eures.sk, www.in­­ ­­­­­­­­­ter­­­svet.net

Ďalšou možnosťou zamestnať sa sú rôzne burzy práce, ktoré organizujú jednotlivé úrady práce vo svojom režime. Záujemcovia sa na nich môžu zúčastniť podľa uváženia.

Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť

Každý nezamestnaný, ktorý je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, môže po splnení určitých podmienok požiadať o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť. Žiadosť môže doručiť písomne poštou alebo osobne na úrad práce, v pôsobnosti ktorého bude vykonávať svoju podnikateľskú činnosť. Žiadosť sa podáva na predpísanom tlačive, ktoré možno získať na úradoch práce. K žiadosti je potrebné doložiť aj kópiu oprávnenia na vykonávanie a lebo prevádzkovanie samostatnej zárobkovej činnosti. O podmienkach na vydanie takéhoto oprávnenia je nutné sa informovať na príslušnom živnostenskom úrade alebo v inštitúcii, ktorá vydáva oprávnenia podľa osobitných predpisov.

Skryť Vypnúť reklamu

Podmienky na poskytnutie príspevku

 • uchádzač o zamestnanie musí byť evidovaný na úrade práce najmenej štyri mesiace,
 • absolvovanie prípravy na začatie podnikania, ktorú zabezpečuje úrad práce,
 • vykonávanie činnosti nepretržite najmenej dva roky (v prípade, že táto podmienka nie je splnená, musí sa príspevok vrátiť).

Výška príspevku zavisí od

 • regiónu – v okresoch, kde podiel HDP na obyvateľa nedosahuje 75 percent priemeru HDP na obyvateľa v EÚ, je príspevok vyšší,
 • od príslušnosti uchádzača ku skupine znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie (podľa zákona o zamestnanosti nezamestnaní nad 50 rokov patria k znevýhodneným uchádzačom o prácu),
 • od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese.

Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode sa vytvorí pracovné miesto na samostatnú zárobkovú činnosť. Výška príspevkov v jednotlivých okresoch podľa výšky HDP a priemernej miery nezamestnanosti sa pohybuje pre uchádzača o zamestnanie o prácu staršieho ako 50 rokov od 66 588 až po 88 785 Sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzdelávanie a príprava na trh práce

Záujemcovi o zamestnanie môže úrad práce poskytnúť vzdelávanie a prípravu až po uplynutí troch mesiacov od jeho posledného zaradenia

Záujemcovi o zamestnanie môže úrad práce poskytnúť vzdelávanie a prípravu až po uplynutí troch mesiacov od jeho posledného zaradenia do evidencie na úrade.

Pre uchádzačov o zamestnanie je dôležité vedieť, že ak je počas svojej evidencie zaradený na druhú vzdelávaciu aktivitu, musí uhradiť dodávateľovi služby štvrtinu nákladov a v prípade tretej a ďalšej vzdelávacej aktivity polovicu nákladov.

Na druhej strane, v prípade, že uchádzač a o zamestnanie do troch mesiacov vyradia z evidencie, pretože sa zamestná alebo začne prevádzkovať alebo vykonávať samostatne zárobkovú činnosť, úrad mu ním uhradenú finančnú čiastku refunduje. Na zaradenie do vzdelávania a prípravy nie je právny nárok. Je v kompetencii úradu, koho a aký počet uchádzačov a záujemcov do vzdelávania zaradí.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktívna politika zamestnanosti

Podľa zákona o službách zamestnanosti patria občania starší ako 50 rokov do kategórie znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Aj preto sa o nich na úradoch práce starajú individuálne a v niektorých prípadoch majú výhody oproti ostatným záujemcom o prácu.

Záujemcovia o zamestnanie nad 50 rokov môžu na úradoch práce využiť tieto možnosti na získanie práce:

 • príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť,
 • vzdelávanie a príprava na trh práce,
 • možnosti v oblasti sprostredkovania zamestnania,
 • oblasť služieb odborného poradenstva v informačno-poradenských strediskách úradov práce.

Starším chýba schopnosť zabojovať

Problémy so zamestnaním nemajú zväčša kvalifikovaní odborníci – strojári, elektrotechnici či stavbári.

Skryť Vypnúť reklamu

V sprostredkovateľskej agentúre si môže záujemca o prácu vybrať z viacerých ponúk na jednom mieste. Školení konzultanti im vedia presne povedať, či sú ich zručnosti na danú pozíciu dostačujúce. Pri výbere agentúry si treba overiť (napríklad na internetovej stránke www.upsvar.sk), či agentúra má povolenie na činnosť od úradu práce.

Niektorí zástupcovia agentúr pôsobiacich na trhu práce nám potvrdili, že zamestnávatelia diskriminujú seniorov a uprednostňujú mladšie ročníky. Argumentujú pritom zdravotnými obmedzeniami starších ľudí, ich nižšou vitalitou, rýchlosťou reakcie, horšou pamäťou atď.

V najhoršej situácii sú podľa personálnej poradkyne z Pracovnej agentúry aBBa z Banskej Bystrice Petry Šteskovej ľudia, ktorých prepustili z administratívy. Väčšinou neovládajú prácu s počítačom ani jazyky.

Skryť Vypnúť reklamu

Problémy podľa nej nemajú kvalifikovaní odborníci ani robotníci v odboroch elektro, v strojárstve a stavebníctve. Pri hľadaní miesta odporúča nezamestnaným využiť služby dobrej agentúry, úradu práce a sledovať inzeráty. Dať si vlastný inzerát je podľa Šteskovej najmenej účinné.

Podľa názoru projektovej manažérky agentúry Principium Miriam Gűllovej majú starší ľudia nad 50 rokov a dôchodcovia problémy s uplatnením sa na trhu práce aj z toho dôvodu, že nevedia správne prezentovať svoje schopnosti a často pristupujú k ponúkanému pracovnému miestu defenzívne a s prístupom „som príliš starý/stará na toto miesto, aj tak ma neprijmú“. Chýba im schopnosť asertívne zabojovať o svoju pozíciu na pracovnom trhu.

Marketingová manažérka z agentúry Index Nosluš Darina Mokráňová uvádza, že najväčší záujem o päťdesiatnikov je na západe Slovenska na miestach, kde sa stavajú priemyselné parky – v Galante, Trnave a v Hlohovci.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri strate zamestnania aj Mokráňová odporúča rozšíriť vo svojom okolí, že hľadáte prácu. Osobné odporúčania alebo tzv. sociálna sieť môžu pri hľadaní zamestnania seniorom veľmi pomôcť.

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 2. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 3. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 4. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 6. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 2. Keď ekológia spája
 3. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 4. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 820
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 628
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 4 718
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 200
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 981
 6. Od Česka až po Jadran 3 972
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 152
 8. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 959
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 933
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 202
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do kaviarne Towers nevidno.

Obvinenie opisuje manipulácie, ale nie systém, o ktorom hovorí Fico.


9 h
Zuzana Rehák Štefečeková na LOH Tokio 2020 / 2021.

Sledujte online letnú olympiádu.


Sportnet a 1 ďalší 7 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Za kyberšikanu hrozí až šesť rokov.


a 1 ďalší 8 h