WELLINGTON. Prežila ľadovú dobu, sopečné erupcie a vo svojom domove na ostrovoch v južnom Pacifiku i ľudských votrelcov. Teraz však posledný suchozemský prežívajúci svedok doby dinosaurov, tuatara alebo hatéria novozélandská (na snímke Reuters), nemusí prežiť globálne otepľovanie.
So svojimi tŕňovými výbežkami, ktoré sa jej ťahajú po celej dĺžke chrbta od hlavy až k chvostu, pokrytá sivastou kožou, ktorá jej poskytuje maskovanie medzi stromami, je tuatara jedným z najdlhšie žijúcich tvorov na planéte. Rýchlo zvyšujúca sa teplota Zeme ju môže zahubiť.
Tuatara je totiž závislá od teploty prostredia, ktorá je určujúcim faktorom pohlavia mláďat, ktoré sa ešte nevyliahli z vajec. V nižších teplotách vznikajú samičky, z teplejšej pôdy vychádzajú samčekovia.
„Určite prežili zmeny klímy v minulosti, ale väčšina z nich sa odohrávala omnoho pomalšie,“ vysvetľuje biologička Jennifer Mooreová z austrálskej Victoria University. Teploty nad 21,5 stupňa Celzia vytvárajú viac samčekov. Už teraz tuatarí samčekovia prevyšujú samičky 1,7-krát.
Medzivládny panel OSN pre zmeny klímy varoval, že 10 až 30 percentám rastlinných a živočíšnych druhov hrozí vyhynutie, ak zvýšenie priemernej globálnej teploty prekročí 1,5 až 2,5 stupňa.