Izrael sa stáva útočiskom pre ľudí utekajúcich pred genocídou v sudánskom Darfúre. Problémom je, že prevažne moslimský Sudán je pre Izrael nepriateľskou krajinou a jeho obyvatelia sú v očiach izraelských úradov potenciálne nebezpeční.
V Izraeli je však silná loby, ktorá apeluje na solidaritu s ľuďmi z Darfúru. Jej sympatizanti hovoria, že židia by mali byť vzhľadom na svoju históriu citlivejší. Úrady naopak tvrdia, že motivácia utečencov je čisto ekonomická, a preto ich vracajú, odkiaľ prišli.
Teda do Egypta, kde zväčša kresťanských utečencov terorizujú tamojší Arabi. OSN vraj Izrael uistilo, že s nimi v Egypte budú zaobchádzať slušne. „Radšej nech ma v Izraeli zastrelia. To bude čistejšie a humánnejšie,“ povedal denníku Jerusalem Post Sudánec Anthony Peter. Do Izraela prišiel pred dvoma týždňami, teraz čaká na deportačný príkaz do Egypta.
Znovu do Egypta
„Mysleli sme si, že Izrael, hlavne Židia, nám budú rozumieť,“ hovorí. Peter je zo skupiny Sudáncov, o ktorých sa starala samospráva izraelského mesta Beerševa. Teraz jej došli peniaze, a preto cez víkend naložila utečencov a priviezla pred úrad vlády. Ten ich čoskoro pošle späť do Egypta a dočasne ich ubytoval v stanovom tábore v Negevskej púšti. Čo má byť signálom pre ich krajanov, že v Izraeli ich už nič dobré nečaká.
Napriek tomu izraelskí vojaci každú noc na hraniciach s Egyptom „chytia“ niekoľkých utečencov. Ich príbehy zapĺňajú izraelské noviny. Všetci hovoria, ako utekali z Darfúru do Egypta, kde ich ponižovali a odmietali im pomôcť. Potom poslednými peniazmi zaplatili prevádzačov, aby sa dostali do Izraela.
V súčasnosti je v židovskom štáte oficiálne 850 Sudáncov, neoficiálne čísla hovoria o niekoľkých tisíckach. Žijú v utečeneckých táboroch, časť z nich prichýlili kibuce. Ich žiadosti o udelenie azylu úrady postupne odmietajú a v Izraeli ich drží len tlak, ktorý na vládu vyvíjajú mimovládne organizácie.
Autor: Tel Aviv