Má osemdesiat rokov, je ťažko chorá, pôvodom z Turecka. V Rakúsku žije už niekoľko rokov a spolu s ňou celá jej rodina. Doma v Turecku nemá už nijakých príbuzných.
Napriek tomu jej hrozilo, že sa tam bude musieť vrátiť. V Rakúsku jej vypršalo dočasné povolenie na pobyt, a preto ju mali odsunúť do krajiny pôvodu. Podľa jej lekára by transport do Turecka nemusela prežiť. Odsun minulý týždeň zastavil až Ústavný súd.
Takéto prípady sú v Rakúsku označované ako ojedinelé, v skutočnosti sú ich však stovky. Naposledy to bola osemdesiatročná žena či sedemnásťročný chlapec zo Sudánu, ktorého chceli odsunúť v domnení, že má tridsať.
Aj preto sa nezávislá rada pre ľudské práva, ktorá patrí pod ministerstvo vnútra, rozhodla podobné prípady preskúmať.
Na mušku si zobrali často kritizovaný cudzinecký zákon. Výsledok? Je protiústavný. Niektoré jeho časti odporujú európskej dohode o ľudských právach a treba ho zmeniť.
Pre istotu do väzby
Stovkám žiadateľov o azyl, ktorí v Rakúsku žijú už roky a sú plne integrovaní, hrozí, že ich vysťahujú tam, odkiaľ prišli, a to bez ohľadu na čokoľvek.
Podľa pracovnej skupiny má cudzinecký zákon hneď niekoľko nedostatkov. Úrady nemajú prakticky nijaký priestor zohľadňovať pri rozhodovaní o odsune ôsmy článok európskej dohody.
Ten chráni súkromný a rodinný život. Neplatí len vtedy, ak ide o zločin alebo narúšanie morálky a verejného poriadku.
Úrady by preto mali vždy dokázať, či sú osoby, ktorým hrozí odsun, bezúhonné, alebo nie. V skutočnosti je to však naopak. Žiadatelia o azyl dokazujú, prečo by im mali povoliť ostať v krajine.
Správa, ktorá sa včera objavila vo všetkých rakúskych médiách, tiež kritizuje spôsoby, akými cudzinecká polícia s prisťahovalcami zaobchádza. Často sa stáva, že sa dostanú do odsúvacej väzby len „pre istotu“.
Ministerstvo vnútra sa však kritike z vlastných radov bráni. Nezávislá rada je len poradný orgán a ministerstvo ju nemusí brať do úvahy.
Podľa hovorkyne ministerstva zákon, ktorý schválili minulý rok, nie je protiústavný ani neporušuje európsku dohodu.
Minister vnútra Günther Platter preto nový cudzinecký zákon zatiaľ nechce meniť, a jeho efektivitu bude vyhodnocovať až v roku 2009.