BRATISLAVA. Hľadá sa odpoveď na otázku, či minulotýždňové vyjadrenie guvernéra Európskej centrálnej banky (ECB) Jeana-Clauda Tricheta k pokroku Slovenska na ceste k euru, bolo kritikou alebo len bežným diplomatickým výstupom.
„Slovensko potrebuje veľmi, veľmi aktívny konvergenčný program, aby urobilo pokrok v procese zavedenia eura k prvému januáru 2009,“ povedal Trichet. Na ktoré kritériá a okruhy problémov chcel upozorniť, nespresnil. Slovensku len zaželal, aby sa v tomto programe angažovalo „veľmi, veľmi aktívne“.
Nebojte sa, nič sa nedeje
Podľa reakcie Národnej banky Slovenska (NBS) treba byť pokojný, z vyjadrenia Tricheta pre banku nevyplýva dôvod meniť niečo, čo súvisí so zavedením eura.
Podľa Ivana Jurka z jej odboru komunikácie chápu v banke slová guvernéra ECB ako odkaz, že hospodárske politiky štátov musia byť zodpovedné a udržateľné nielen teraz, ale aj po vstupe do eurozóny.
Faktom je, že guvernér NBS Ivan Šramko si Trichetove minulotýždňové vyjadrenia nechal vysvetliť priamo od neho. Trichet mu podľa Jurka povedal, že za jeho publikovanými slovami v tlači netreba hľadať nič špeciálne. Ide o štandardné vyjadrenia, ktoré by dal každej krajine s ambíciou prijať euro.
Deficit je v poriadku
Splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát pre pobyt v zahraničí nemohol k Trichetovým slovám zaujať stanovisko. Ministerstvo financií si od ECB nežiadalo vysvetlenia alebo spresnenia Trichetových odporúčaní.
„Minister a štátny tajomník sa neustále zúčastňujú na osobných rokovaniach s predstaviteľmi banky na štandardnej úrovni, preto máme vždy informácie z prvej ruky,“ ubezpečoval hovorca Miroslav Šmál. Dôkazom, že je všetko v poriadku, je podľa ministerstva plánovaných 2,3 percenta deficitu budúceho štátneho rozpočtu.
Vek odchodu do dôchodku treba posunúť
Ekonomický analytik Juraj Valachy z Tatrabanky vníma Trichetove slová ako súčasť jeho povinností nabádať čakateľov na euro na čo najlepšie dosahovanie prísnych kritérií na vstup do eurozóny. Podľa Valachyho by Slovensko s ich splnením nemalo mať problém.
„Najproblematickejšie kritérium inflácie spĺňame s rezervou takmer celého percentuálneho bodu. Preto by nám ECB nemala vyčítať, že sme sa k jeho splneniu dostali nejakou náhodou.“
Nie všetci však chápu Trichetove vyjadrenia ako formu pochvaly. Juraj Kotian zo Slovenskje sporiteľne vníma Trichetove slová o potrebe veľmi, veľmi aktívneho konvergentného programu ako výzvu slovenskej vláde na rýchlejšie znižovanie deficitu verejných financií.
„Pri súčasnom vysokom raste ekonomiky má vláda ideálnu príležitosť znižovať deficit oveľa razantnejšie,“ upresnil Kotian.
Obavy podľa neho na Slovensku vyvoláva najmä udržanie nízkeho deficitu verejných financií v dlhodobom horizonte.
Problémom je dôchodkový systém. „Bez predĺženia veku odchodu do dôchodku na úroveň bežnú v západných krajinách, čo je 65 rokov, nám hrozia o niekoľko rokov deväťpercentné schodky,“ povedal analytik.
Tieto deficity by sa bez prijatia potrebných opatrení mohli objaviť po roku 2035, bez zavedenia druhého piliera dôchodkového poistenia by dosahovali až 11 percent.