Z finančných kalkulácií vyplýva, že najväčšie výdavky firiem smerujú do oblasti ľudských zdrojov. Ľudia sú jednoducho drahí a o to viac vtedy, keď si zamestnávateľ zakladá na kvalite svojich zamestnancov. Preto sa zvyšuje význam kvalitného manažovania ľudských zdrojov.
„Konkurečná výhoda sa nezíska náborom lepších ľudí, než má konkurencia,“ vysvetľuje manažérka ľudských zdrojov v slovenskej pobočke spoločnosti TNT Express Lenka Ďurajková. Tvrdí, že kvalita zamestnancov do veľkej miery zavisí od schopnosti firmy lepšie sa o svojich zamestnancov starať.
Mobily, očkovanie, darčeky, vianočná párty?
V mozaike benefitov majú svoje miesto služobné mobily, zľavnené vstupenky na športoviská, stravné lístky, preventívne prehliadky, vitamíny, príspevky na dopravu, firemné teambuildingové podujatia či vianočná párty pre zamestnancov aj ich rodiny.
Mám tu perspektívu?
Ale schopní ľudia sa zvyčajne pozerajú na svoje zamestnanie aj cez „kariérne okuliare“. Pýtajú sa: kam sa môžem v tejto firme posunúť, akú mám perspektívu? A zamestnávatelia sú ochotní investovať do tých, ktorí chcú odborne rásť.
Podľa personalistov sa čoraz viac ľudí (najmä ambicióznych a vzdelaných) informuje, aký prístup k vzdelávaniu svojich zamestnancov má firma. „Ľudí motivuje objektívne hodnotenie pracovných výkonov, postavené na individuálnej bonusovej schéme s čitateľnými cieľmi, kombinovaný s odborným aj jazykovým vzdelávacím plánom,“ hovorí Lenka Ďurajková. „Kombinujeme lokálne školenia, tréningy, workshopy ale aj zahraničné univerzity, podľa toho čo zamestnanec potrebuje, na čo sa cíti a aké sú jeho kariérne očakávania .“
Hodnotenie od pracovníkov aj „HR certifikát“
Podľa Ďurajkovej získava firma spätnú väzbu od zamestnancov pri hodnotiacich pohovoroch, cenní si však aj HR certifikát Investors in People, ktorý získala ako prvá firma na Slovensku v roku 2003.
„Samozrejme, nie je možné zaručiť, že keď firma získa tento certifikát, má vyriešené všetky pracovné problémy,“ pokračuje Ďurajková. „Ale zamestnanci majú dostatočné informácie o cieľoch a aktivitách spoločnosti a môžu ich ďalej prezentovať zákazníkom, dodávateľom aj novým zamestnancom. Majú dobré odborné schopnosti a kvalifikáciu a to im umožňuje sebavedome vykonávať prácu.“
Čo je Investors in People
JInvestors in People e britská národná norma kvality. J eto model takej úrovne vzdelávania a rozvoja zamestnancov, ktoré budú významne podporovať dosahovanie podnikateľských cieľov firmy. Model bol vytvorený v roku 1990 Radou pre odborné vzdelávanie a podnikanie v spolupráci s najvýznamnejšími podnikateľskými subjektami britského hospodárstva a za podpory národého Ministerstva práce.
Firma, ktorá sa uchádza o titul „Investor in People“, musí spĺňať súhrn noriem.
Autor: gal