Ranný telocvik má motivovať
VARŠAVA. Ranný telocvik v práci má motivovať pracovníkov japonskej firmy Fuji Steal, ktorá vyrába etikety v poľskom mestečku Kutno. S heslom „v zdravom tele zdravý duch“ každý pondelok manažéri so sekretárkami a robotníkmi cvičia drepy.
Hodina spoločného telocviku, ktorý sa odohráva každý pondelok, je započítaná do pracovného času. Cvičia všetci bez rozdielu pleti, veku, pohlaví a pozície vo firme. Občas sa gymnastika mení na diskusiu, niekedy pracovníci sledujú inštruktážny film na tému vzťahu k práci, píše Dziennik Lódzki.
“Obyčajne cvičíme, aby sme sa rozhýbali. Veľmi často samotní zamestnanci prosia o takúto gymnastiku,“ hovorí manažérka spoločnosti Dorota Bartoszaková.
Podľa profesora Krzystofa Koneckého z lodžskej univerzity patrí ranná gymnastika k bežným rituálom v japonských fabrikách. Raz za týždeň sa radoví zamestnanci stretávajú s riaditeľmi na gymnastike, pri ktorej sa pozhovárajú aj o práci, ktorá ich čaká v najbližších dňoch.(čtk)
Ľudia si najviac vážia lekárov
PRAHA. Ľudia si stále najviac vážia prácu lekárov. Na druhé miesto sa v rebríčku prestíže zaradili vedci, na tretej pozícii ich nasledujú vysokoškolksí pedagógovia. A naopak - medzi najmenej prestížne povolania zaradili ľudia sekretárky, poslanca a upratovačky. Vyplýva to z júnového prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky.
Povolanie lekára je na prvej priečke v rebríčku prestíže dlhodobo. Z predstaviteľov štátnej správy sa v prvej polovici rebríčka umiestnil len sudca, ktorý bol siedmy. Minister klesol oproti poslednému prieskumu o tri priečky na sedemnáste miesto.(čtk)
Svojrázny štrajk učiteľov v Sofii
SOFIA. Tím najpríjemnejším spôsobom si vyliali zlosť kvôli nízkym platom na svojich 760 študentoch učitelia na francúzskom gymnáziu v bulharskej Sofii. Všetci žiaci totiž budú mať na vysvedčení samé šestky, čo je v Bulharsku najlepšia známka.
Akciou „vzorný žiak“ si chcú učitelia na štátnej skole vynútiť zvýšenie platov, o ktorých práve rokujú z bulharským ministrom školstva, informovali bulharské noviny Novinar. „Vybrali sme si tento spôsob protestu, aby sme netrápili žiakov ani nenarušili koniec školského roka štrajkom,“ vysvetlila agentúre AFP učiteľka Gergana Krastevová, ktorá si na výučbe chémie a francúzštiny zarobí mesačne v prepočte okolo 6000 korún hrubého.
Pekné vysvedčenia sú ovšem iba začiatok - stredoškolskí profesori v televízii vyzvali všetkých učiteľov a učiteľky v krajine, aby sa v septembri nevrátili do škôl, ak sa im platy nezvýšia na uspokojivejšiu úroveň.