Iracký sunnitský odboj sa údajne inšpiroval vojnou vo Vietname. Chystá sériu ničivých útokov, ktoré by mali definitívne obrátiť americkú verejnú mienku proti vojne v Iraku. Má sa to udiať čoskoro, aby útoky ovplyvnili správu o pokroku v Iraku, ktorú majú v septembri predložiť čoraz skeptickejšiemu Kongresu.
Pre agentúru AP to povedal veliteľ amerických síl v krajine generál David Petraeus. Spolu s americkým veľvyslancom Ryanom Crockerom je aj autorom správy.
Stratégia ako vo Vietname
Generál upozorňoval na túto alternatívu v rovnaký deň ako kurdský sever Iraku zasiahol jeden z najhorších teroristických útokov od začiatku vojny. Podľa rôznych zdrojov zabil 130 až 150 ľudí. Tri štvrtiny obetí boli údajne ženy a deti.
„Očakávame, že sa pokúsia o senzačné útoky, aby sa dostali do titulkov. Chcú vytvoriť takú minioperáciu Tet,“ vyhlásil generál Petraeus o irackom odboji.
Odvolával sa na operáciu Tet, ktorú v roku 1968 spustili severovietnamské jednotky. Hoci v nej vojensky stratili, panuje presvedčenie, že niekoľkomesačné obliehanie amerických základní v južnom Vietname či drancovanie americkej ambsády v Saigone malo ničivý dopad na verejnú mienku v Spojených štátoch. Po tejto operácii začalo rásť vedomie, že Američania vo Vietname nemôžu zvíťaziť a mali by ísť radšej domov.
Krvavá sobota
Sobotný útok v prevažne šiitskom meste Amirlí má podľa analytikov aj miestnych hodnostárov všetky znaky operácie sunnitského odboja.
Terčom bolo rušné trhovisko. Bombu uložili do nákladného auta, ktoré bolo zaparkované tak, aby spôsobilo čo najväčšie škody. Výbuch zrovnal so zemou dvadsiatku domov, niekoľko desiatok obchodov a stánkov. Včerajší deň trávili miestni obyvatelia na pohreboch a v troskách, kde ešte hľadali nezvestných.
Zlyhávanie spojencov
Výbuch je ďalším dôkazom, že americká stratégia v Iraku opäť príliš nefunguje. Američania a iracká vláda sa sústredili na zabezpečenie poriadku v Bagdade či Bakube, ale zlyhávajú v odľahlých regiónoch.
Z 26-tisícového Armili podľa AP stiahli iracké jednotky do Bagdadu a ľudí ochraňuje len tridsať policajtov. „Toto je odľahlá farmárska oblasť, tak sa tu nikto o nič nestará,“ povedal jeden z miestnych obyvateľov. Upozornil však na to, že sa tam čoraz viac sťahujú teroristi, ktorých vyhnali z Bagdadu a okolitých provincií.
Problémom však je aj to, že hoci americké a iracké jednotky sústredili všetky sily na „vyčistenie“ Bagdadu od teroristov, nefunguje ani to. Len včera pri sérii útokov v metropole zahynulo najmenej 26 ľudí.