GUATEMALA, BRATISLAVA. Šéf olympizmu Jacques Rogge dal členom MOV na záver 119. zasadania v Guatemale za domácu úlohu porozmýšľať, či vrcholným politikom nezakázať účasť na prezentáciách miest kandidujúcich na usporiadanie olympijských hier.
Predvlani v Singapure britský premiér Tony Blair významne pomohol k výhre Londýna v boji o OH 2012, teraz zasa ruský prezident Vladimir Putin výdatne prispel k úspechu Soči vo voľbách dejiska ZOH 2014.
Médiá: Roggeho triumf
Predseda MOV sľúbil „posúdiť celý kandidátsky proces vrátane účasti hláv štátov“, lebo „má výhody aj nevýhody“.
„Zasadanie bolo Roggeho triumfom,“ komentuje Los Angeles Times. Za dôkaz okrem schválenia jeho návrhu na zrod Olympijských hier mládeže pokladá aj opätovné zvolenie Gerharda Heiberga do exekutívy.
Šéf MOV mieri do Kremľa
Šesťdesiatosemročný Nór, šéf organizačného výboru úspešnej lillehammerskej zimnej olympiády 1994, už šesť rokov stojí na čele marketingovej komisie MOV. Podarilo sa mu diverzifikovať portfólio toppartnerov – je už o trochu menej závislé od amerických firiem. V Guatemale priznal, že sa chystá do Ruska: „Bolo by zaujímavé, ak by naším partnerom bol Gazprom alebo iná spoločnosť.“
Vzápätí vysvitlo, že do Moskvy už o dva týždne zamieri aj Rogge. Rázne však poprel, že by mal v pláne podpis zmluvy s Gazpromom či akékoľvek kontakty s ruskými biznismenmi. Mieni sa stretnúť s organizátormi ZOH v Soči, a – s Putinom. „Sľúbil som mu to počas stretnutia v Guatemale,“ priznal Belgičan. Podľa niektorých médií však pred voľbou forsíroval skôr kórejský Pjongčang.
Urazená DeFrantzová
Do súboja o miesto v exekutíve s Heibergom sa pustil aj syn Roggeho predchodcu, ktorý vraj v zákulisí loboval za Soči. Juan Antonio Samaranch junior však získal len 22 hlasov, kým Nór až 49. Neuspel ani šéf svetového plávania Alžírčan Mustapha Lafraoui (15) a úplne prepadla bývalá podpredsedníčka a americká veslárska olympionička Anita DeFrantzová (6). „Som ohromená,“ vyhlásila a vzápätí povedala Roggemu, že „Amerika je v pozícii najmenej uprednostňovanej krajiny“. „Nesúhlasím s mojou drahou kolegyňou,“ reagoval Rogge pred novinármi.
Pribudla princezná
Počet členských krajín MOV stúpol na 105: pribudla Čierna Hora (600–tisíc obyvateľov) a polynézske súostrovie Tuvalu (12–tisíc).
Narástol aj počet členov. Najnovšie pribudli štyria, aj dve ženy, takže ich počet stúpol na šestnásť. Prominentnou osobou je princezná Haya, sestra jordánskeho kráľa. Ako príslušnosť si však uvádza Spojené arabské emiráty, lebo je manželkou tamojšieho viceprezidenta a vládcu Dubaja Rašída Al Maktúma. Ďalšími nováčikmi sú predsedovia NOV Indonézie Rita Subowová a Kolumbie Andres Botero a generálny sekretár basketbalovej federácie Švajčiar Patrick Baumann.
MOV má momentálne 115 členov, ale štyria do konca roka dovŕšia vekový limit 80 rokov. Mongol Magvan, Togčan Matthia a Maurícijčan Ruhee sa stanú čestnými členmi, Francúz Sérandou však nie, lebo neodslúžil v MOV predpisových desať rokov.
ZOH 7 športov, OH 25 plus O–3
V otázke športového programu na olympijských hrách padli v Guatemale len strategické rozhodnutia. Na programe ZOH sa nič nemení, aj v Soči 2014 bude len 7 základných športov: biatlon, boby, curling, korčuľovanie, lyžovanie, ľadový hokej a sánkovanie. Pokiaľ ide o letné športy, MOV mieni do budúcnosti (najneskôr v roku 2013) schváliť – s platnosťou od OH 2020 – kolekciu základných športov: od 15 do 25. Tie by sa nemenili, ale dopĺňali do maximálneho počtu 28 aktuálne na každé OH. Na OH 2016 sa navrhuje do základného balíka 26 športov londýnskych OH 2012, teda všetky, ktoré boli v programe OH 2004 či budú na OH 2008, ale bez bejzbalu a softbalu, ktoré MOV predvlani vyradil a ničím nenahradil.