BRATISLAVA. Piatkový druhý míting atletickej Zlatej ligy drasticky zoškrtal zoznam kandidátov na jackpot. Na parížskom Stade de France chýbali až štyria z desiatky víťazov z Osla a ďalší dvaja o vlások prehrali.
O podiele na milióne dolárov môžu snívať už len štyria. Dve Američanky a pár z Európy. Z mužov zopakoval triumf len fínsky oštepár Tero Pitkämäki. Z pätice žien majú šancu stále ešte tri: americká štyristovkárka Sanya Richardsová, jej krajanka, prekážkarka Michelle Perryová a ruská skokanka o žrdi Jelena Isinbajevová.
Jelene sa vracia fazóna
Zvlášť ruská hviezda si pod Eiffelovkou zdvihla náladu aj sebavedomie.
Isinbajevová je povestná tým, že nemá o sebe pochybnosti, ale po nedávnej Zlatej tretre v Ostrave bola s nervami na konci. Utešovala ju ešte aj tá, ktorá ju vystrašila - Češka Kateřina Baďurová, nad ktorou vyhrala výkonom pre ňu nedôstojným (466 cm) a len na pokusy.
V Paríži už zasa pripomínala „starú Jelenu“. Vyprovokoval ju vraj pohľad do štartovej listiny. Nečakane v nej objavila svoju predchodkyňu na rekordnej tabuli, krajanku Svetlanu Feofanovovú.
„Sveta je pre mňa ako pre býka červené súkno, zdravo ma dráždi,“ vyznala sa v rozhovore pre Ves sport. „Iné dievčatá vzplanú a zhasnú, ale Sveta má stabilnú výkonnosť.“ To je fakt, na Stade de France začala sezónu výkonom 471 cm.
Chce titul s novým koučom
Vyššie ako Feofanonovová skočila len Isinbajevová: najskôr 481, a potom aj 491 cm. V tretích pretekoch sezóny sa konečne dostala tam, kde zvykla bývať od jej začiatku: na čelo svetových tabuliek, ktoré od jari okupovala nová americká hviezda Jennifer Stuczynská (488). Dve hodiny pred polnocou si nechala zvýšiť latku na 502 cm a útočila na svoj predvlaňajší svetový rekord.
Jelene sa Stade de France páči: „Je postavený tak, že latka nepôsobí tak vysoko, ako v skutočnosti leží. Keď mi ju prvý raz v sezóne dvihli na úroveň svetového rekordu, do krvi mi zdravo vrazil adrenalín. Veľmi som ho chcela skočiť, žiaľ, nevyšlo. Teraz už však viem, že chvíľa, keď opäť skočím nad päť metrov, je blízko.“
Isinbajevová sa koncom roku 2005 rozhodla pre nového trénera: pripravuje ju Ukrajinec Vitalij Petrov, bývalý Bubkov kouč, pôsobiaci v Taliansku. Odvtedy neskočila viac ako 493 cm. „Ja viem, že ľudia sa pýtajú: Čo sa s ňou deje?“ cituje ju server leichtathletik.de. „Keď sa v Osake stanem majsterkou sveta, budem veľmi šťastná, lebo pôjde o prvý titul s novým trénerom a v mojom novom živote.“
Perryovej nahral súperkin pád
Okrem Isinbajevovej má veľké predpoklady dotiahnuť počet triumfov v Zlatej lige na poltucet aj svetová atlétka lanského roku Sanya Richardsová. Na majstrovstvách USA síce na 400 m zažila slabú chvíľu a dobehla až štvrtá, ale v Paríži šampiónku Trotterovú zdolala o priepastných 77 stotín. Suverénom je aj fínsky oštepár Tero Pitkämäki, ktorý vyhral všetkých šesť pretekov sezóny.
Na tenkej niti však visí osud Američanky Michelle Perryovej. Keby jej krajanka - šampiónka Powellová nezakopla o šiestu prekážku a nespadla, asi by na jackpot kandidovalo už len trio.
Parížsky sumár
Svetové výkony roka: muži - 1500 m: Webb (USA) 3:30,54, ženy - 400 m: Richardsová (USA) 49,52, žrď: Isinbajevová (Rusko) 491.
Európske výkony roka: muži - 1500 m: Baala (Fr.) 3:31,01, 3000 m: Cragg (Ír.) 7:40,31, 110 m prek. Doucouré (Fr.) 13,27, trojskok: Olsson (Švéd.) 17,56, oštep: Pitkämäki (Fín.) 89,70, ženy - 100 m prek.: S. Kallurová (Švédsko) 12,68.