BRATISLAVA. MARTIN. Lekár Khálid Ahmad, ktorý študoval v rokoch 1995 až 2001 v Martine na Jesseniovej lekárskej fakulte, nie je totožný s mužom, ktorého britská polícia podozrieva z účasti na teroristickom útoku na letisko v Glasgowe. SME to včera potvrdil samotný Khálid, aj jeho priateľ, lekár Emad Abo Ebeid.
Lekárovi palestínskeho pôvodu Emadovi Abo Ebeidovi sa včera podarilo s priateľom telefonicky skontaktovať a povedal mu, čo sa o ňom na Slovensku píše. Khálid Ahmed je v Londýne a teší sa dobrému zdraviu.
„Neveril som, že by môj priateľ bol schopný teroristického útoku. Zatelefonoval som mu a bol z toho šokovaný. Keď sa to dozvedel, chcel očistiť svoje meno a snažil sa spojiť s úradmi,“ povedal lekár.
Informácie potvrdilo ministerstvo
Po útoku na letisko v Glasgowe napísal britský denník Daily Telegraph, že jeden z útočníkov – Khálid Ahmed – študoval v Bratislave. Slovenské ministerstvo vnútra televízii TA3 v stredu potvrdilo, že ide o toho istého muža. „Išlo o útočníka, ktorý študoval v rokoch 1995 až 2001 na martinskej univerzite... Určite ide o tohto človeka,“ tvrdila Vladimíra Hrebeňáková z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.
Vo štvrtok svoje vyhlásenie ministerstvo poopravilo s tým, že nevie, či študent, ktorý študoval v Martine, je útočník. Včera sa na slovenské orgány obrátila aj britská polícia so žiadosťou o informácie. „Stanovisko budeme mať najskôr v pondelok,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.
Nie Khálid, ale Kafeel
Khálid Ahmed sa chce súdiť so slovenskými orgánmi aj médiami. Hovorca Tomáš včera povedal, že vyhlásenie pre TA3 nebolo oficiálne. Televízia to však odmieta.
„Kategoricky to odmietame. Rozhodli sme sa zverejniť v plnom znení záznam telefonátu s Erikom Tomášom a Vladimírou Hrebeňákovou. Z jeho vypočutia bude každému jasné, kto hovorí pravdu,“ povedal zástupca šéfredaktora Vladimír Mišauer.
Včera už britské médiá informovali, že útočník sa nevolá Khálid, ale Kafeel. Mal študovať v Belfaste a je inžinier. Má indický pôvod a momentálne leží s 90percentnými popáleninami v kritickom stave v nemocnici.
Ahmed: Terorizmus odsudzujem
KHÁLID AHMED sa o tom,čo sa o ňom na Slovensku píše, dozvedel od svojho priateľa lekára. Denníku SME poskytol z Londýna telefonický rozhovor.
Kedy ste sa dozvedeli, že vás označili za jedného z útočníkov v Glasgowe?
„Včera mi telefonoval priateľ, že to počul a videl v správach. Pozrel som si to, videl som dokonca môjho profesora, ktorý o mne hovorí. Teroristický útok je niečo, čo absolútne popieram. Je to smiešne a neviem, odkiaľ tie informácie majú.“
Aká bola vaša reakcia? Ako ste sa cítili, keď ste sa dozvedeli, že ste mali byť pri útoku v Glasgowe?
„Maximálne ma to rozčúlilo. Myslím si, že slovenské úrady sú neschopné a konali neprofesionálne, keď vypustili takúto neoverenú správu bez toho, aby mali úplné dôkazy. Slovensko pozná jediného človeka Khálida Ahmeda a jediné spojenie, ktoré eviduje, je, že som študoval na Slovensku. Mám pritom časté moslimské meno.“
Snažili ste sa spojiť so slovenskými úradmi, aby ste tento omyl dementovali?
„Dnes som sa spojil so slovenským ministerstvom vnútra. Požiadali ma, aby som poslal email, čo som aj urobil, ale neprešiel. Snažil som sa poslať ďalší email na ministerstvo zahraničných vecí, aby som im objasnil, že s teroristickým útokom nemám nič spoločné.“
Ako vnímate teroristické útoky?
„Sú pre mňa absolútne neakceptovateľné, pretože zasahujú nevinných ľudí.“
Aký bude váš ďalší postup?
„Plánujem sa súdiť so slovenskými médiami a budem žiadať kompenzáciu za poškodenie svojho mena. Žiadam aj verejné ospravedlnenie od slovenských úradov a médií. Ak sa neospravedlnia, budem to ťahať ďalej.“
Stĺpček Toma Nicholsona
Terorista neterorista
Prípad doktora Khálida Ahmeda, ktorý síce študoval na Slovensku, ale nevrazil horiacim džípom do glasgowského letiska, nám pripomína strašnú moc médií nad ľudskými osudmi. S touto mocou sa spája rovnako veľká zodpovednosť nepomýliť sa vo faktoch.
Ministerstvo vnútra, ktorého hovorkyňa pôvodne vyhlásila, že „ide o útočníka“ a „určite je to on“, nám zas svojou úlohou v tomto fiasku pripomenulo ešte väčší význam štátu. Bez neho nedokážeme trafiť fakty.
Od roku 2001 čelia médiá na celom svete pokušeniu zanevrieť na objektivitu a spolu s bezpečnostnými silami označovať ľudí za teroristov. Doktor Ahmed nie je prvý, komu ublížili články založené na nepravdivých informáciách alebo atmosfére strachu podporenej nekritickým reportovaním.
Odolať pokušeniu zvolať „terorista“ bez dostatočného dôvodu je zodpovednosťou každých novín. Malo by tiež byť zodpovednosťou polície. Ministerstvo nám svojím ospravedlnením, že ich prvé vyjadrenie nebolo oficiálne, ukázalo, že niektorí byrokrati stále kladú ochranu vlastnej povesti nad ochranu povesti tých, na ktorých ukazujú prstom.
Ospravedlňujeme sa, doktor Ahmed. V mene nás všetkých.